Królowa Sportu. Niezwykła wystawa na Stadionie Śląskim

Miesiąc przed wielkim sportowym wydarzeniem - Drużynowymi Mistrzostwami Europy w Lekkoatletyce Silesia 2023 – na Stadionie Śląskim w Chorzowie otwarto niezwykłą wystawę „Królowa Sportu na Śląskim – wielkie wydarzenia lekkoatletyczne”. Można na niej oglądać eksponaty związane z ośmioma sportowymi imprezami, które odbyły się w Kotle Czarownic i miały ogromny wpływ na historię polskiej lekkoatletyki.

Wystawa otwarta w piątek, 19 maja 2023 r., poświęcona jest wydarzeniom historycznym, ale związana jest ze zbliżającymi się Drużynowymi Mistrzostwami Europy w Lekkoatletyce Silesia 2023. To wielkie sportowe święto rozpocznie się na Stadionie Śląskim już za miesiąc, a do Chorzowa zjadą się prawie wszystkie europejskie reprezentacje narodowe, które zawalczą o awans lub spadek z poszczególnych lig.

Będą to bez wątpienia widowiskowe zawody, a zmagania największych gwiazd „Królowej Sportu” będziemy mogli wspólnie śledzić na trybunach Stadionu Śląskiego. Przez pierwsze 3 dni zawodów – od 20 do 22 czerwca – rywalizować będą ze sobą drużyny z Drugiej i Trzeciej Dywizji, a wejście na stadion będzie wtedy bezpłatne. W kolejnych dniach – od 23 do 25 czerwca – do rywalizacji staną drużyny z Pierwszej Dywizji, w której znajduje się również reprezentacja Polski broniąca tytułu Drużynowego Mistrza Europy z 2021 roku. Bilety na to wyjątkowe wydarzenie są już dostępne na stronie Igrzysk Europejskich 2023.

– Tutaj, na Stadionie Śląskim, są najważniejsze imprezy w Polsce i w Europie, szczególnie środkowo-wschodniej, czyli Diamentowa Liga, Drużynowe Mistrzostwa Europy, Memoriał Janusza Kusocińskiego, a więc takie DNA sportu – mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. – Mnie to bardzo cieszy, że „Królowa Sportu” na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym ma się dobrze, będzie miała się dobrze i mam nadzieję, że w tym roku wyniki, które tutaj padną, będą naprawdę mistrzowskie – zaznacza.

„Królowa Sportu na Śląskim – wielkie wydarzenia lekkoatletyczne”

Wystawa „Królowa Sportu na Śląskim – wielkie wydarzenia lekkoatletyczne” jest poświęcona wydarzeniom lekkoatletycznym, które odbyły się na Stadionie Śląskim w ciągu ostatnich ponad sześćdziesięciu pięciu lat. Zabierze ona zwiedzających w podróż w czasie od historycznych meczów Polska – NRD, Polska – ZSRR, Polska – Włochy, Polska – NRD – ZSRR – rozgrywających się od 1957 do 1969 roku, przez eventy, które już na stałe zagościły na Stadionie, czyli Memoriały Janusza Kusocińskiego oraz Kamili Skolimowskiej, aż po Mistrzostwa Świata Sztafet i Drużynowe Mistrzostwa Europy, które miały miejsce w 2021 roku. Będzie można w ramach niej dowiedzieć się więcej o wspomnianych wydarzeniach oraz zobaczyć wiele cennych pamiątek z nimi związanych.

– To już kolejna ekspozycja, po wystawie Ireny Szewińskiej i Anity Włodarczyk oraz wystawie poświęconej XX Letnim Igrzyskom Olimpijskim w Monachium, którą przygotowaliśmy dla zwiedzających. Tym razem jest ona poświęcona wielkim wydarzeniom, które zapisały się na kartach historii tego miejsca i które sprawiły, że Królowa Sportu znalazła tutaj swój dom. Wszystkich miłośników sportu oraz historii serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy. To doskonała okazja do poznania wydarzeń sportowych oraz legendarnych postaci lekkoatletyki – podkreśla prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera.

Na wystawę zaprasza Anita Włodarczyk

Wśród eksponatów znajdują się między innymi medale Drużynowych Mistrzostw Europy oraz pałeczki sztafetowe z autografami uczestników Mistrzostw Świata Sztafet z 2021 roku, historyczne fotografie, a także stroje zawodników, w tym rękawica do rzutu młotem należącą do Anity Włodarczyk, która również zaprasza do zwiedzenia wystawy.

– Cieszę się, że po raz drugi mogę współtworzyć wystawę razem ze Stadionem Śląskim. Tutaj naprawdę pisała się historia polskiej lekkoatletyki i niejeden rekord został tu pobity. Sama niejednokrotnie miałam okazję startować w zawodach na Stadionie i wiem, że jest to absolutnie wyjątkowe miejsce. Dlatego zachęcam wszystkich do wizyty tutaj i do zobaczenia tej wyjątkowej, historycznej wystawy – zachęca mistrzyni świata w rzucie młotem.

Wystawa „Królowa Sportu na Śląskim – wielkie wydarzenia lekkoatletyczne” będzie dostępna dla zwiedzających w sali muzealnej Stadionu Śląskiego od 22 maja do 31 lipca 2023 r.

Bluesowa Eurowizja w Chorzowie European Blues Challenge

Może Cię zainteresować:

„Bluesowa Eurowizja” w Chorzowie. Na konkurs przyjadą muzycy z ponad 20 krajów

Autor: Maciej Poloczek

17/05/2023

Dzień Rzemiosła i Rękodzieła w chorzowskim skansenie

Może Cię zainteresować:

„Dzień Rzemiosła i Rękodzieła” w chorzowskim skansenie

Autor: Maciej Poloczek

15/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon