Królowa Sportu. Niezwykła wystawa na Stadionie Śląskim

Miesiąc przed wielkim sportowym wydarzeniem - Drużynowymi Mistrzostwami Europy w Lekkoatletyce Silesia 2023 – na Stadionie Śląskim w Chorzowie otwarto niezwykłą wystawę „Królowa Sportu na Śląskim – wielkie wydarzenia lekkoatletyczne”. Można na niej oglądać eksponaty związane z ośmioma sportowymi imprezami, które odbyły się w Kotle Czarownic i miały ogromny wpływ na historię polskiej lekkoatletyki.

Wystawa otwarta w piątek, 19 maja 2023 r., poświęcona jest wydarzeniom historycznym, ale związana jest ze zbliżającymi się Drużynowymi Mistrzostwami Europy w Lekkoatletyce Silesia 2023. To wielkie sportowe święto rozpocznie się na Stadionie Śląskim już za miesiąc, a do Chorzowa zjadą się prawie wszystkie europejskie reprezentacje narodowe, które zawalczą o awans lub spadek z poszczególnych lig.

Będą to bez wątpienia widowiskowe zawody, a zmagania największych gwiazd „Królowej Sportu” będziemy mogli wspólnie śledzić na trybunach Stadionu Śląskiego. Przez pierwsze 3 dni zawodów – od 20 do 22 czerwca – rywalizować będą ze sobą drużyny z Drugiej i Trzeciej Dywizji, a wejście na stadion będzie wtedy bezpłatne. W kolejnych dniach – od 23 do 25 czerwca – do rywalizacji staną drużyny z Pierwszej Dywizji, w której znajduje się również reprezentacja Polski broniąca tytułu Drużynowego Mistrza Europy z 2021 roku. Bilety na to wyjątkowe wydarzenie są już dostępne na stronie Igrzysk Europejskich 2023.

– Tutaj, na Stadionie Śląskim, są najważniejsze imprezy w Polsce i w Europie, szczególnie środkowo-wschodniej, czyli Diamentowa Liga, Drużynowe Mistrzostwa Europy, Memoriał Janusza Kusocińskiego, a więc takie DNA sportu – mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. – Mnie to bardzo cieszy, że „Królowa Sportu” na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym ma się dobrze, będzie miała się dobrze i mam nadzieję, że w tym roku wyniki, które tutaj padną, będą naprawdę mistrzowskie – zaznacza.

„Królowa Sportu na Śląskim – wielkie wydarzenia lekkoatletyczne”

Wystawa „Królowa Sportu na Śląskim – wielkie wydarzenia lekkoatletyczne” jest poświęcona wydarzeniom lekkoatletycznym, które odbyły się na Stadionie Śląskim w ciągu ostatnich ponad sześćdziesięciu pięciu lat. Zabierze ona zwiedzających w podróż w czasie od historycznych meczów Polska – NRD, Polska – ZSRR, Polska – Włochy, Polska – NRD – ZSRR – rozgrywających się od 1957 do 1969 roku, przez eventy, które już na stałe zagościły na Stadionie, czyli Memoriały Janusza Kusocińskiego oraz Kamili Skolimowskiej, aż po Mistrzostwa Świata Sztafet i Drużynowe Mistrzostwa Europy, które miały miejsce w 2021 roku. Będzie można w ramach niej dowiedzieć się więcej o wspomnianych wydarzeniach oraz zobaczyć wiele cennych pamiątek z nimi związanych.

– To już kolejna ekspozycja, po wystawie Ireny Szewińskiej i Anity Włodarczyk oraz wystawie poświęconej XX Letnim Igrzyskom Olimpijskim w Monachium, którą przygotowaliśmy dla zwiedzających. Tym razem jest ona poświęcona wielkim wydarzeniom, które zapisały się na kartach historii tego miejsca i które sprawiły, że Królowa Sportu znalazła tutaj swój dom. Wszystkich miłośników sportu oraz historii serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy. To doskonała okazja do poznania wydarzeń sportowych oraz legendarnych postaci lekkoatletyki – podkreśla prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera.

Na wystawę zaprasza Anita Włodarczyk

Wśród eksponatów znajdują się między innymi medale Drużynowych Mistrzostw Europy oraz pałeczki sztafetowe z autografami uczestników Mistrzostw Świata Sztafet z 2021 roku, historyczne fotografie, a także stroje zawodników, w tym rękawica do rzutu młotem należącą do Anity Włodarczyk, która również zaprasza do zwiedzenia wystawy.

– Cieszę się, że po raz drugi mogę współtworzyć wystawę razem ze Stadionem Śląskim. Tutaj naprawdę pisała się historia polskiej lekkoatletyki i niejeden rekord został tu pobity. Sama niejednokrotnie miałam okazję startować w zawodach na Stadionie i wiem, że jest to absolutnie wyjątkowe miejsce. Dlatego zachęcam wszystkich do wizyty tutaj i do zobaczenia tej wyjątkowej, historycznej wystawy – zachęca mistrzyni świata w rzucie młotem.

Wystawa „Królowa Sportu na Śląskim – wielkie wydarzenia lekkoatletyczne” będzie dostępna dla zwiedzających w sali muzealnej Stadionu Śląskiego od 22 maja do 31 lipca 2023 r.

Bluesowa Eurowizja w Chorzowie European Blues Challenge

Może Cię zainteresować:

„Bluesowa Eurowizja” w Chorzowie. Na konkurs przyjadą muzycy z ponad 20 krajów

Autor: Maciej Poloczek

17/05/2023

Dzień Rzemiosła i Rękodzieła w chorzowskim skansenie

Może Cię zainteresować:

„Dzień Rzemiosła i Rękodzieła” w chorzowskim skansenie

Autor: Maciej Poloczek

15/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Event On w Parku Śląskim Pierwszy kongres młodzieżowy

EventOn w Parku Śląskim. Pierwszy taki kongres młodzieżowy

Najlepsi europejscy lekkoatleci na Stadionie Śląskim Trwają drużynowe mistrzostwa Europy

Najlepsi europejscy lekkoatleci na Stadionie Śląskim

Memoriał Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim

Memoriał Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim

Naukowy Dzień Dziecka na Stadionie Śląskim

Naukowy Dzień Dziecka na Stadionie Śląskim

Aktywny Śląski

Aktywny Śląski, bezpłatne zajęcia sportowe w Kotle Czarownic

Silesia marathon

Ruszyły zapisy na Silesia Marathon 2022

Irena Szewińska Polska ZSRR Chorzów 1967 r

Legendarna lekkoatletka na Stadionie Śląskim