Sentymentalna przejażdżka „Elką”. Parkowa kolejka na starych zdjęciach

Drugi odcinek Elki jest już gotowy i czekamy na jego uruchomienie. Ma się to wydarzyć jeszcze w grudniu 2023 r. Zanim to nastąpi zapraszamy na sentymentalną przejażdżkę starą Elką. Zapnijcie pasy i przenieście się w przeszłość. Wystarczy zajrzeć do naszej galerii.

Odbudowa drugiej linii Kolei Linowej Elka rozpoczęła się w październiku 2022 r. To odcinek pomiędzy Śląskim Wesołym Miasteczkiem i Planetarium Śląskim. Ma długość 1840 metrów, a pasażerów będzie woziło 30 czteroosobowych otwartych kanap i 15 gondoli. Tak jak poprzednio trasa prowadzi m.in. nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym, a przejażdżka w jedną stronę zajmie od 15 do 20 minut. Prace już się zakończyły i kolejka ma ruszyć jeszcze w grudniu 2023 r.

Elka ruszyła we wrześniu 1967 r.

Będzie to drugi z trzech historycznych odcinków, która została otwarta 7 września 1967 r. Była to wówczas najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie – jej długość wynosiła ponad 5,5 km, a trasa była podzielona na trzy odcinki. W tej formie kolejka funkcjonowała do 2005 r. Później została zamknięta i rozebrana, z powodu złego stanu technicznego.

Przerwa w działaniu kolejki trwała do września 2013 roku, kiedy oddano do użytku nową Elkę. To tylko jeden odcinek pomiędzy Stadionem Śląskiem a Legendią Śląskim Wesołym Miasteczkiem, o długości blisko 2,2 km. W przeciwieństwie do starej kolejki można z niej korzystać przez cały rok, bo poza kanapami do dyspozycji są także gondole. Trwa kolejny przetarg na odbudowę trzeciego odcinka Elki

Park slaski kanal regatowy

Może Cię zainteresować:

Kanał Regatowy i Ośrodek Sportów Wodnych w Parku Śląskim na starych zdjęciach

Autor: Redakcja

15/05/2024

Wejście główne do Parku Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Czysty socrealizm. Główne wejście do Parku Śląskiego na najstarszych fotografiach z samych początków WPKiW

Autor: Tomasz Borówka

01/12/2023

Druga linia Elki w Parku Śląskim prawie gotowa

Może Cię zainteresować:

Druga linia Elki w Parku Śląskim prawie gotowa. Kiedy otwarcie?

Autor: Maciej Poloczek

08/11/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon