Kierunek… Chorzów. Wycieczki w ramach święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Przemysł, kultura i przyroda. W Chorzowie zaplanowano trzy mikrowyprawy w ramach święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i festiwalu Kierunek GZM. Będzie można odwiedzić Muzeum Hutnictwa, Teatr Rozrywki oraz skansen.

fot. Maciej Poloczek
Kierunek Chorzów Wycieczki w ramach święta GZM

Szóste urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będzie można świętować przez dwa dni - 1 i 2 lipca 2023 r., we wszystkich 41 gminach GZM, w tym oczywiście także w Chorzowie. Będzie to okazja do poznawania i doświadczania Metropolii w niecodzienny sposób - podczas mikrowycieczek do ciekawych i nietuzinkowych miejsc.

- Metropolia to nie tylko atrakcyjne miejsce zamieszkania, pracy czy nauki, ale też świetny kierunek, jeśli chodzi o turystykę, miejsce do odpoczynku i spędzania czasu wolnego – podkreśla Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Chorzowskie mikrowyprawy poprowadzą przez Muzeum Hutnictwa (W rytmie młotów), Teatr Rozrywki (Tajemnice teatru) oraz Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” (Sztuka na łące).

W rytmie młotów

Mikrowyprawę w Muzeum Hutnictwa zaplanowano na niedzielę, 2 lipca 2023 r. Będzie to spacer tropem dźwięków związanych z pracą na co dzień niedostępnych młotów kuźniczych. Zaplanowano także opcję spaceru dla rodzin z dziećmi, czyli „Wykuj to z siebie”. To wydarzenie zakłada interaktywne formy zabaw i aktywności realizowane w przestrzeni Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oraz na terenach po byłej Hucie Kościuszko.

- Zajrzymy w zakamarki na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Przewodnikiem po „Królestwie Żelaza” stanie się prawdziwy mistrz kowal, dzięki któremu z pomocą interaktywnych narzędzi poznać będzie można sekrety zawodu kowala. Punktem kulminacyjnym zwiedzania będzie warsztat, w czasie którego uczestnicy będą mogli własnoręcznie wykuć pamiątki z Muzeum Hutnictwa – informują w Muzeum Hutnictwa.

Spacery „W rytmie młotów” odbędą się w trzech turach: 10.00, 11.30 i 13.00. Z kolei spacer „Wykuj to z siebie” rozpocznie się o godz. 10.00. Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu: 32 416 52 20.

Tajemnice teatru

W sobotę, 1 lipca 2023 r., w ramach święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będzie można zwiedzić zakamarki chorzowskiego Teatru Rozrywki, do których na co dzień osoby z zewnątrz nie mają dostępu: magazyn kostiumów i „pokój kostiumów zastrzeżonych”, w którym zgromadzone są stroje nie podlegające żadnym przeróbkom ze względu na historyczną wartość teatralną, rekwizytornia, aktorskie garderoby.

- Świetną atrakcja będą okazje rozmowy z osobami wykonującymi niecodzienne profesje: kostiumografem, garderobianą, scenografem, rekwizytorem, inspicjentem, charakteryzatorem. Będzie też możliwość wziąć do ręki profesjonalny scenariusz z rozpisanymi scenami i zapiskami reżysera, zobaczyć peruki aktorów – wyliczają w teatrze.

Uczestnicy tej teatralnej mikrowyprawy będą mogli się oddać w ręce charakteryzatorów i poczuć się jak sceniczna gwiazda. Zaplanowano trzy wycieczki, o godz. 10.00, 11.00 i 13.00. Niestety na żadną z nich nie ma już miejsc.

Sztuka na łące

Na trasie festiwalu Kierunek GZM nie mogło zabraknąć chorzowskiego skansenu, gdzie mikrowyprawę zaplanowano na sobotę, 1 lipca 2023 r. Wycieczka po Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” połączona będzie z warsztatami malarskimi i poplenerową wystawą, która będzie udostępniona wszystkim zwiedzającym skansen.

- Zabawa będzie polegała na wykonaniu zadań (m.in. gospodarskich) oraz odnalezieniu wśród eksponatów chorzowskiego skansenu (m.in. takich, które nie znajdują się na szlaku oferowanych wycieczek): kapliczek, rzeźb, malunków, makatek, czyli sztuki ludowej i sakralnej, które będą inspiracją dla uczestników mikrowycieczki podczas plenerowych warsztatów malarskich będących zwieńczeniem wyprawy – informują w skansenie.

Plenerowa gra będzie miała formę edukacyjnej zabawy. Jej uczestnicy otrzymają mapy, które pomogą im odnaleźć wytyczone „przystanki”. Plener malarski poprowadzą uznani artyści: malarz Piotr Naliwajko i Anna Strutyńska, reprezentująca nurt urban sketching. Gra terenowa obędzie się w godzinach 10.00-11.30, a plener malarski rozpocznie się o godz. 11.30. Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu: 32 416 52 20.

Swingowe potańcówki w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Swingowe potańcówki w Parku Śląskim. Taneczny powrót do przeszłości

Autor: Redakcja

28/06/2023

Areszt sledczy zabrze przemyslaw rodzik 21

Może Cię zainteresować:

Czemu na urodziny Metropolii wszyscy chcieli do... aresztu?

Autor: Patryk Osadnik

27/06/2023

Dzień Miodu w chorzowskim skansenie

Może Cię zainteresować:

Dzień Miodu w chorzowskim skansenie

Autor: Redakcja

27/06/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon