Kierunek Chorzów. Mikrowyprawy w święto Metropolii

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia kończy pięć lat. Z tej okazji w sobotę, 2 lipca 2022 r., po raz pierwszy odbędzie się święto Metropolii. To blisko 100 wydarzeń, w tym prawie 70 metropolitalnych mikrowypraw. Wycieczki zaplanowano także w Chorzowie.

Urząd Miasta Chorzów witraż

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia została utworzona 1 lipca 2017 r., na mocy rządowego rozporządzenia. Jak mówi przewodniczący zarządu GZM, Kazimierz Karolczak, piąte urodziny to świetny czas, by jeszcze lepiej się poznać i wspólnie świętować. Od tego roku więc, w okolicach 1 lipca, organizowane będzie święto Metropolii. Pierwsze obędzie się pod hasłem „Kierunek GZM: Poznajmy się w Metropolii”.

- Stawiamy przede wszystkim na turystykę lokalną. Chcemy popularyzować, integrować i wykorzystać zróżnicowane potencjały i zasoby obszaru GZM z dziedziny turystyki. Chcemy pokazać to, co najlepsze, najpiękniejsze i najciekawsze w gminach GZM. W haśle tegorocznej, pierwszej edycji święta, chcieliśmy podkreślić, by każdy weekend lipca był pretekstem dla nas wszystkich, by przyjąć zaproszenie naszych sąsiadów z pobliskich gmin, poznać się lepiej i wspólnie spędzić czas – podkreśla Kazimierz Karolczak.

Na pierwsze święto Metropolii przygotowano 94 wydarzenia, w tym aż 68 mikrowypraw w 35 gminach. Jak zapewniają w GZM mikrowyprawy będą i zaskakujące i tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, dla dzieci, dla młodzieży, dla starszych, dla całych rodzin.

Szlakiem chorzowskich witraży

W sobotę, 2 lipca 2022 r., w Chorzowie przygotowano cztery mikrowyprawy. Pierwsza z nich to „PIĘKNO ZAKLĘTE W SZKLE. SZLAKIEM CHORZOWSKICH WITRAŻY”. Witraże na trasie tej wycieczki zlokalizowane są w miejscach na co dzień niedostępnych dla szerokiej publiczności.

Zaprezentowane zostaną witraże zdobiące budynek Urzędu Miasta w Chorzowie oraz Salę Sesyjną Rady Miasta, a także budynki szkolne: aulę Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko przy ul. Powstańców i aulę IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie przy ul. Dąbrowskiego 34. Będzie można również zobaczyć witraż w świetliku nad wejściem do szpitala przy ul. Zjednoczenia, a także w Drapaczu Chmur przy ul. Wolności/Zjednoczenia, najwyższym w okresie międzywojennym budynku Chorzowa. Dodatkowo przygotowano 40-minutowy pokaz witrażownictwa.

Wycieczki rozpoczną się o godz. 9.30 i 10.00 w Urzędzie Miasta Chorzów. Rezerwacje przyjmowane są mailowo pod adresem zwiedzanie@chorzow.eu. Należy podać tytuł wycieczki oraz godzinę.

Tajemnice śląskich fortyfikacji

Kolejna propozycja w Chorzowie to „TAJEMNICE ŚLĄSKICH FORTYFIKACJI XX-LECIA MIĘDZYWOJENNEGO – W POSZUKIWANIU ZAPOMNIANYCH ŚLĄSKICH FORTÓW. WYCIECZKA ROWEROWA”. To wycieczka dla miłośników historii lokalnej i rowerowych wypraw. Większość trasy poprowadzi przez pełen zieleni i stawów Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Żabie Doły”.

Główną atrakcją będzie zwiedzanie trzech Schronów Bojowych Punktu Oporu „Łagiewniki”, z czego dwa są jeszcze na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Będzie można także zobaczyć armatę przeciwpancerną 37mm Bofors. Będzie można także poznać, nieco już zapomnianą, historię KWK Barbara – Wyzwolenie. Kopalni, która w połowie lat 50. ubiegłego wieku pogrzebała ponad stu górników.

Wycieczki rozpoczną się o 10.00, 12.30 i 15.00, a start zaplanowano przy schronie nr 5 przy ulicy Katowickiej 168. Wycieczkę prowadzić będą członkowie Stowarzyszenia ProFortalicium zrzeszeni w grupę „Obszar Warowny Śląsk na Rowerze”. Rezerwacje przyjmowane są mailowo pod adresem zwiedzanie@chorzow.eu. Należy podać tytuł wycieczki oraz godzinę.

Dzika przyroda w obiektywie smartfona

Będzie też coś dla miłośników przyrody i fotografii, to mikrowyprawa pod tytułem „ŻABIM OKIEM. DZIKA PRZYRODA W OBIEKTYWIE SMARTFONA. WYCIECZKA KRAJOZNAWCZO-EDUKACYJNA PO ŻABICH DOŁACH”. Wycieczka zaplanowana jest jako rekreacyjna eskapada po Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym o powierzchni ponad 225 ha.

Na terenie „Żabich Dołów” przyroda odrodziła się po dziesiątkach lat przemysłowej eksploatacji. Dziś to m.in. siedlisko około 130 gatunków ptaków. Przewodnikiem wycieczki będzie przyrodnik, który opowie o występujących w tym miejscu gatunkach fauny i flory. Z kolei towarzyszący mu fotograf pokaże jak robić dobre zdjęcia przyrodnicze zwykłym smartfonem.

Wycieczki rozpoczną się o godz. 10.00, 13.00 i 16.00 przy restauracji w Dolinie Górnika. Rezerwacje przyjmowane są mailowo pod adresem zwiedzanie@chorzow.eu. Należy podać tytuł wycieczki oraz godzinę.

Wycieczka po dawnej Królewskiej Hucie

Ostatnia z chorzowskich wycieczek to coś dla miłośników industrialu, czyli „U ŹRÓDEŁ KRÓLEWSKIEJ HUTY”. To mikrowyprawa po dawnej Królewskiej Hucie - osadzie z XIX wieku, która dzięki przemysłowi dała impuls do rozwoju miasta.

Trasa wycieczki poprowadzi m.in. przez dawne tereny hutnicze. Przewodnicy opowiedzą o tym jak w okolicach skrzyżowania ulic Metalowców, Katowickiej i 3 Maja rosło miasto przeobrażając pejzaż kulturowy, urbanistyczny i społeczny. Dodatkową atrakcją tej mikrowyprawy będzie cmentarz ewangelicki i dom Theodora Kalidego, rzeźbiarza, twórcy m.in. „Śpiącego lwa” i „Chłopca z łabędziem”.

Wycieczki rozpoczną się o godz. 10.00, 11.15 i 12.30 w Muzeum Hutnictwa, przy ul. Metalowców 4. Rezerwacje przyjmowane są mailowo pod adresem zwiedzanie@chorzow.eu. Należy podać tytuł wycieczki oraz godzinę.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon