Karpating w Beskidzie Gorlickim na zimowo – ferie na stoku, biegówkach lub na szlaku

Beskid Gorlicki to kraina, która jak magnes przyciąga miłośników aktywności na świeżym powietrzu, pasjonatów historii i architektury, przyrodników i smakoszy. Wyróżnia ją wielokulturowość i przenikające się dziedzictwo Łemków, Pogórzan i Żydów, którzy przez wieki, wspólnie zamieszkiwali ten zakątek na granicy Małopolski i Podkarpacia.

Ferie w Beskidzie Gorlickim

Karpating jest idealnym celem podróży dla osób uwielbiających zimowe szaleństwo. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno początkujący, jak i zaawansowani turyści piesi i narciarze. Jest to doskonałe miejsce do uprawiania sportów zimowych, szczególnie narciarstwa zjazdowego i biegowego. Łagodne szczyty Beskidu Niskiego pokryte śniegiem dostarczą niezapomnianych wrażeń.

W regionie znajdują się cztery stacje narciarskie. Największa z nich to Magura Ski Park na Magurze Małastowskiej, w pobliżu schroniska PTTK, z 4-osobową kolejką krzesełkową i 1400-metrową trasą zjazdową. Dwa wyciągi orczykowe o długości ok. 500 m znajdują się w Małastowie. Początkujący narciarze mogą próbować swych sił także na mniejszych wyciągach w Smerekowcu i Sękowej.

fot.: Natalia Pacana-Roman

Łagodne wzniesienia, liczne drogi leśne sprawiają, że w południowej części regionu panują bardzo dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. W pobliżu granicy ze Słowacją wytyczono i oznakowano Śnieżne Trasy Przez Lasy – 80 km tras do narciarstwa śladowego. Przebiegają urokliwymi dróżkami i ścieżkami leśnymi oraz nie mniej atrakcyjnymi łąkami i terenami podleśnymi, z pięknymi panoramami pasm Beskidów: Niskiego i Sądeckiego. Umożliwiają dotarcie na nartach do ciekawych miejsc – wyludnionych wiosek łemkowskich, starych cmentarzy, cerkwi, unikatowych kapliczek i krzyży kamiennych.

fot.: Natalia Pacana-Roman

Niezapomniane wrażenia zapewnią z pewnością kuligi organizowane przez tutejsze ośrodki wczasowe i gospodarstwa agroturystyczne – wśród nich wyjątkowy kulig organizowany nocą przez Stadninę Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie, z pochodniami, połączony z ogniskiem i pieczeniem kiełbasy.

Amatorów łyżwiarstwa zapraszają z kolei lodowiska w Gorlicach i Wysowej-Zdroju.

Warto zarezerwować sobie kilka dni na poznanie regionu i jego atrakcji. Szczególnie polecamy noclegi w Skrawku Nieba w Łosiu i Starym Domu Zdrojowym w Wysowej, który słynie z galicyjskiego menu i rydzowych specjałów. Będzie wygodnie i smacznie.

2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza

Stolicą regionu są Gorlice – Miasto Światła, które swoim unikatowym wynalazkiem – pierwszą uliczną lampą naftową – rozsławił Ignacy Łukasiewicz, wielki wynalazca i pionier przemysłu naftowego, który zamieszkał w Gorlicach w okresie rozkwitu, związanego z odkryciem bogatych złóż ropy naftowej. Kraina „czarnego złota” do dziś jest pełna pamiątek związanych z czasami, gdy w krajobrazie dominowały wieże wiertnicze.

8 marca 2022 roku przypada 200. rocznica urodzin Łukasiewicza – to doskonała okazja, aby odbyć podróż śladami tego polskiego geniusza. Na odkrywców czeka Karpacko-Galicyjski Szlak Naftowy, na trasie którego zobaczyć można m.in. Muzeum Regionalne PTTK i Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach, Zagrodę Maziarską w Łosiu, kopanki w Pustym Lesie w Siarach czy niezwykłą piramidę Skrzyńskich w Zagórzanach.

KARPATING… to miejsce, do którego wędrowały karpackie ludy. Usłane górami i dolinami gorlickie czaruje… niesamowitą naturą puszczy karpackiej, przemierzoną stopami wschodu i zachodu.

Tu pulsuje KARPATING!
WWW | Facebook | Stary Dom Zdrojowy | Skrawek Nieba

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon