Kandydaci na prezydenta Chorzowa. Dwóch, trzech, a może czterech?

Chorzowianie mają wybór. Tym razem po wyjątkowo długiej kadencji samorządu. Nowego prezydenta miasta wybierać będą 7 kwietnia 2024 r. (ewentualna dogrywka będzie 21 kwietnia 2024 r.). Do tej pory zamiar startu w wyborach oficjalnie ogłosiło tylko dwóch potencjanych kandydatów. Wszystko wskazuje na to, że będzie czterech.

Kończy się najdłuższa samorządowa kadencja w III RP. Najpierw wydłużono ją z czterech do pięciu lat, a później Prawo i Sprawiedliwość przełożyło wybory samorządowe. Pierwotnie miały się odbyć jesienią 2023 r., ale w tym czasie odbywały się wybory parlamentarne, więc obecną kadencję wydłużono samorządowcom o kolejne pół roku.

Ostatecznie premier Donald Tusk wyznaczył datę wyborów samorządowych na 7 kwietnia 2024 r. To wybory do rad gmin, powiatów, sejmików województw i rad dzielnic Warszawy oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Te ostatnie zwykle budzą największe emocje i zainteresowanie. Jeżeli w pierwszej turze żaden z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta nie uzyska ponad połowy oddanych głosów, to 21 kwietnia 2024 r. zostanie przeprowadzona druga tura wyborów.

Kto chce być prezydentem Chorzowa?

Kandydatów na prezydenta Chorzowa mogą zgłaszać komitety, które zarejestrują listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w mieście. Jest na to czas do 14 marca 2024 r. Do dnia 23 lutego 2024 r. zamiar startu w wyborach na prezydenta Chorzowa oficjalnie potwierdziły tylko dwie osoby - Andrzej Kotala z Koalicji Obywatelskiej i Szymon Michałek z własnego komitetu. Startować zamierza także Grzegorz Krzak z Prawa i Sprawiedliwości, ale oficjalna informacja zostanie ogłoszona po zatwierdzeniu kandydatury przez organy partii. Czwartym kandydatem może być Krzysztof Szulc z Ruchu Autonomii Śląska, choć to także na razie informacja nieoficjalna.

  • Andrzej Kotala to obecnie urzędujący prezydent Chorzowa. Po raz pierwszy został wybrany w 2010 r., kiedy w drugiej turze pokonał ówczesnego prezydenta Marka Kopla. Jest członkiem Platformy Obywatelskiej, poza PO popiera go ponad 20 organizacji społecznych i politycznych, w tym m.in. Nowoczesna i Trzecia Droga – Polskie Stronnictwo Ludowe.
  • Szymon Michałek to społecznik związany ze środowiskiem kibiców Ruchu Chorzów. Startuje w wyborach z własnego komitetu, ale uzyskał także poparcie Trzeciej Drogi – Polska 2050 oraz partii „Ślonzoki Razem”.
  • Grzegorz Krzak jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Od 2006 roku jest chorzowskim radnym, obecnie przewodniczącym klubu PiS w Radzie Miasta. Na prezydenta Chorzowa zamierza startować jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości.
  • Krzysztof Szulc od 20 lat jest działaczem Ruchu Autonomii Śląska, obecnie w zarządzie stowarzyszenia. W latach 2014-2018 był chorzowskim radnym RAŚ. W wyborach na prezydenta Chorzowa zamierza startować jako kandydat Ruchu Autonomii Śląska.

Ostateczną listę kandydatów na prezydenta Chorzowa poznamy po 14 marca. Głosowanie odbędzie się 7 kwietnia, a ewentualna druga tura 21 kwietnia.

AKTUALIZACJA:

Ostatecznie w wyborach na prezydenta Chorzowa startuje trzech kandydatów: Andrzej Kotala, Grzegorz Krzak i Szymon Michałek.

Porozumienie dla Chorzowa

Może Cię zainteresować:

„Porozumienie dla Chorzowa”. Andrzej Kotala szykuje się do wyborów

Autor: Maciej Poloczek

13/02/2024

Szymon Michałek z poparcie Polski 2050

Może Cię zainteresować:

Szymon Michałek, kandydat na prezydenta Chorzowa, z poparciem Polski 2050 i Ślonzoków Razem

Autor: Maciej Poloczek

31/01/2024

Czy przed Urzędem Miasta Chorzów staną tablice w języku śląskim Jest wniosek do prezydenta Andrzeja Kotali

Może Cię zainteresować:

Czy przed Urzędem Miasta Chorzów staną tablice w języku śląskim? Jest wniosek do prezydenta Andrzeja Kotali

Autor: Maciej Poloczek

12/09/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon