Industriada 2021 w Chorzowie. Co zaplanowano pod Szybem Prezydent?

Technika. To Was zaskoczy! – pod takim hasłem odbędzie się 12. edycja Industriady, czyli Święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się 11 września 2021 r. Co zaplanowano w Chorzowie?

Chorzów Szyb Prezydent

Industriada 2021 to 341 wydarzeń, 38 obiektów i 25 miejscowości. Hasło tegorocznej edycji to: Technika. To Was zaskoczy!

- W tym roku zapraszamy do wspólnego poznawania tajemnic świata techniki. Ewolucja, zmiany, przełom, na ziemi, pod ziemią i w powietrzu. O tym Wam opowiemy i tym Was zaskoczymy. Jak z technicznego punktu widzenia wykorzystywane są cztery żywioły? Dlaczego żarówka się pali? Czy technika bez obecności człowieka spełni swoje zadania? Na te pytania i wiele innych będziemy odpowiadać, będziemy bawić i będziemy ZASKAKIWAĆ – zapewniają organizatorzy Industriady.

Tegoroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki rozpocznie się 11 września, w samo południe na terenie Familoków w Czerwionce-Leszczynach. Zakończenie zaplanowano na godz. 19.00 w nowej Strefie Carnall na terenie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

Hit Industriady w Chorzowie

Na industriadowej mapie nie zabrakło Chorzowa. Impreza tradycyjnie odbędzie się na terenie Kompleksu Sztygarka i wokół Szybu Prezydent. Wśród zaplanowanych wydarzeń jest jeden z 10 hitów tegorocznego święta, to interaktywny spektakl popularno-naukowy „Muzyka plus Matematyka”.

Z Chorzowa będzie się można łatwo dostać do pozostałych miast, w których odbędzie się Industriada. Koleje Śląskie i Zarząd Transportu Metropolitalnego zapewniają bezpłatny transport pomiędzy przemysłowymi zabytkami.

Industriada 2021 – program wydarzeń w Chorzowie (Szyb Prezydent):

  • 12.00 -18.00

Wejście na taras widokowy odnowionej Wieży Wyciągowej Szybu Prezydent – zwiedzanie bez przewodnika

Industriada w Sztygarce i w cieniu Wieży Wyciągowej Szybu Prezydent nie może odbyć się bez wejścia na taras widokowy tejże. Również w tym roku zapraszamy uczestników Święta Szlaku Zabytków Techniki do pokonania ponad 200 schodów w celu zachwycenia się widokiem rozpościerającym się z tarasu widokowego. Remont Wieży Wyciągowej zakończył się w lipcu br.

  • 14.00 – 18.00

Technika Cię zaskoczy. Techniki aktorskie okiem kamery – warsztaty aktorskie

Warsztaty aktorskie prowadzone pod okiem doświadczonych prowadzących, którzy dzięki innowacyjnemu podejściu do techniki scenicznej i wykorzystaniu sprzętu filmowego, otwierają nowe przestrzenie i walory sztuki aktorskiej. Możliwość pracy przed kamerą pozwala na szybką korekcję błędów i obserwowanie własnej pracy oraz postępów. Każdy uczestnik będzie mógł poczuć się jak na planie filmowym w pięknych, inspirujących industrialnych przestrzeniach.

  • 14.00 – 18.00

Sekrety TECHNIK graficznych – serigrafia dla każdego – warsztaty plastyczne

Autorskie warsztaty przybliżające specyfikę sitodruku, techniki wspólnej dla świata sztuki i przemysłu. Nawiązując do przemysłowej historii miejsca i hasła przewodniego INDUSTRIADY 2021 uczestnicy będą mieli możliwość nadruku motywu industrialnego na papierze lub przyniesionych tekstyliach

  • 14.00 – 18.00

O czym śpiewają maszyny – warsztaty muzyczne

Warsztaty dźwiękowo-muzyczne, w trakcie których uczestnicy podsłuchują jak brzmi fabryka, kopalnia czy huta, a także z pomocą spreparowanych instrumentów pracują nad techniczną symfonią dźwięków.

  • 14.30 – 15.00 / 15.30 – 16.00 / 17.00 – 17.30

Mosty, wieże, karuzele… (w ogrodach żelaza i stali) – prelekcja prowadzona przez dra Jacka Kurka – spotkanie

Multimedialna prelekcja (z muzyką, obrazem i słowem) prowadzona przez dra Jacka Kurka o najbardziej zachwycających konstrukcjach stalowych i żelaznych świata, o tym jakimi są niezwykłymi dziełami sztuki, jak wpisały się w krajobrazy życie społeczności ludzkich, jak i inspirowały malarzy, poetów, muzyków, jak wciąż zdumiewają, choć miały zrazu najbardziej pragmatyczną genezę. I o metaforach (mosty – które łączą ludzi, budowniczy mostów, jako ci którzy łączą, wieże – miejsca schronienia, miejsca, z których widać daleko i pięknie,a także na czas, gdy nadchodzi niebezpieczeństwa, wieże – symbole obecności, znaki tożsamości i sięgania wysoko, karuzele – świat zabaw, fascynujących, niezapomnianych przeżyć, zapamiętywanych do końca życia, miejsca,w których dorośli znów stają się dziećmi). I tak w ogóle żelazno-stalowym pięknie!

  • 15.00 – 16.15

Muzyka plus Matematyka – interaktywny spektakl popularno-naukowy – spektakl

Czy to przypadek, że najbardziej popularne melodie pod względem matematycznym pełne są eleganckiej logiki i symetrii? Czy współbrzmienia mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie? Jaka fizyka i matematyka stoi za interwałami muzycznymi? Tłumaczymy młodym ludziom skomplikowany, ale i pasjonujący świat, w którym żyjemy. Pobudzamy u widza ciekawość, rozwijamy wyobraźnię, inspirujemy do stawiania trudnych pytań. Muzyk i naukowiec odczarowują i dementują stereotypy dotyczące nauk ścisłych i muzyki. Dzięki nowoczesnym technologiom zaglądają do środka dźwięku i melodii by wspólnie z publicznością odkrywać, że muzyka i matematyka są niczym dwie strony tej samej monety. Istotny element spektaklu stanowią ćwiczenia muzyczne i ruchowe angażujące widzów do wspólnej aktywności. Całości towarzyszą multimedialne projekcje, muzyka prezentowana na żywo oraz z cyfrowej „taśmy”. To znakomita zabawa dla młodych uczestników, która niepostrzeżenie uczy i wychowuje przyszłych artystów i naukowców!

  • 15.00 – 15.30 / 16.00 – 16.30 / 17.00 – 17.30

W ubraniu i bez – kostiumy architektoniczne wybranych zabytkowych obiektów przemysłowa Chorzowa. Jak przemysł zaskoczył architekturę – prelekcja prowadzona przez dra Henryka Mercika – spotkanie

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon