Indeks Zdrowych Miast 2023. Chorzów liderem w kategorii „Przestrzeń”

Ogłoszono wyniki Indeksu Zdrowych Miast 2023. Eksperci ocenili wszystkie polskie miasta na prawach powiatu w ośmiu obszarach. W kategorii „Przestrzeń” Chorzów zajął pierwsze miejsce. Gorzej wypadł w rankingu ogólnym.

Indeks Zdrowych Miast po raz drugi przygotowali eksperci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Grupy LUX MED. Oceniono 66 polskich miast na prawach powiatu w 8 obszarach: zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura oraz przestrzeń.

- Jest to indeks, który porównuje, jakie warunki dla zdrowego życia obywateli tworzą w Polsce miasta na prawach powiatu. Są to największe miasta w Polsce, w których w końcu 2022 r. mieszkało według danych GUS niemal 12,4 milionów mieszkańców – czytamy w raporcie.

Uwzględniając wszystkie kategorie, najlepszy wynik ponownie uzyskała Warszawa. Na drugim miejscu jest Bielsko-Biała (w porównaniu do 23. miejsca w pierwszej edycji Indeksu), a na trzecim – Sopot (w 2022 r. na 9. miejscu). Chorzów w rankingu ogólnym znalazł się na 21. miejscu.

Chorzów ma najlepszą przestrzeń dla zdrowego życia?

W kategorii „Przestrzeń” Chorzów zajął pierwsze miejsce (rok temu w tej samej kategorii był na 2. miejscu). W tej kategorii brano pod uwagę wskaźniki, które odnoszą się do przestrzeni bezpiecznej, harmonijnej, funkcjonalnej i błękitno-zielonej. Na podium znalazły się także Bielsko-Biała i Świnoujście.

- Złożone m.in. z naukowców gremium doceniło dbałość o równowagę przestrzenną w mieście oraz sporą ilość terenów, które korzystnie wpływają na zdrowie mieszkańców – informują w chorzowskim Urzędzie Miasta.

Chorzów znalazł się także w pierwszej dziesiątce w kategoriach mieszkalnictwo (4. miejsce) i środowisko (6. miejsce).

Chorzów Tężnia na Placu Hutników

Może Cię zainteresować:

Indeks Zdrowych Miast 2022. Chorzów w czołówce

Autor: Maciej Poloczek

18/10/2022

Chorzów Park Śląski

Może Cię zainteresować:

Chorzów jest najbardziej zielonym miastem w Polsce?

Autor: Redakcja

27/09/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon