„Historia Ruchu Chorzów”. Premiera czwartej część monografii

W niedzielę, 12 listopada 2023 r., w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich, odbyła się premiera czwartej części „Historii Ruchu Chorzów”. Obejmuje ona lata 1936-1939, kończy przedwojenną historię klubu i zamyka pierwszy tom cyklu.

Historia ruchu chorzów

Czwarta część pierwszego tomu „Historii Ruchu Chorzów” liczy około 600 stron. Obejmuje lata 1936-1939 i zamyka opowieść o przedwojennej historii klubu.

- Przynosi informacje nie tylko o piłce nożnej i ludziach tworzących jej fascynujący spektakl, ale roztacza przed czytelnikami szeroką perspektywę Europy, Polski i Śląska osuwających się w otchłań totalitaryzmów i zbliżającej się wojennej katastrofy – podkreślają w wydawnictwie HistoriaRuchu.pl.

Autorzy książki (Andrzej Godoj, Grzegorz Joszko, Grzegorz Kopaczewski, Piotr Kowalik, Michał Lakwa, Damian Sifczyk) omawiają poszczególne rozgrywki (ligowe, towarzyskie, międzyregionalne i międzynarodowe) w jakich występował Ruch i jego piłkarze. Wyjaśniają także funkcjonowanie klubu w ówczesnych realiach polityczno-gospodarczych, nierzadko po raz pierwszy podają prawdziwe dane biograficzne piłkarzy, opisują skandale i sensacje piłkarskie jakimi żyła prasa lat 30. XX wieku. Książka zawiera bogaty materiał ikonograficzny, to blisko 290 fotografii, skanów i rycin.

Zaginione archiwum Ruchu Chorzów

„Historia Ruchu Chorzów” powstała nieco przez przypadek. W 2019 r. w piwnicy jednego ze świętochłowickich bloków odnaleziono zaginione archiwum klubu. Były tam m.in. bezcenne dokumenty, stare fotografie i pamiątki. Pierwsza część historii Niebieskich, obejmująca lata 1920-1929, ukazała się w październiku 2020 r., a publikacja została uznana przez czytelników za Sportową Książkę Roku. Druga część obejmuje lata 1930-1933, a trzecia 1934-1935. Całość pierwszego tomu liczy blisko dwa tysiące stron przedwojennej historii Ruchu Chorzów (wcześniej Wielkie Hajduki).

Czwarta część „Historii Ruchu Chorzów” jest dostępna online na sklep.ksruch.com. Jest też dostępna stacjonarnie w Strefie Kibiców na Cichej, eRce na ul. Jagiellońskiej i Niebieskiej Wyspie w Galerii AKS. Cena to 79 złotych (wersja podstawowa) lub 99 złotych (wersja rozszerzona o oprawę, w którą włożyć można wszystkie cztery części I tomu).

Joachim marx

Może Cię zainteresować:

"To był taki harpagon". Kim był Joachim Marx, legenda Ruchu?

Autor: Redakcja

11/11/2023

Co z obiecanymi 100 mln zł na stadion Ruchu Chorzów

Może Cię zainteresować:

Gdzie zawieruszyło się sto milionów na stadion Ruchu Chorzów? Miały być "praktycznie wkrótce"

Autor: Maciej Poloczek

10/11/2023

Ruch chorzow historia

Może Cię zainteresować:

„Historia Ruchu Chorzów” Sportową Książką Roku!

Autor: Redaktor Chorzowski

15/02/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon