Hajduki Wielkie, a nie Chorzów Batory. Pogodowa apka szanuje historię

Od ponad 80 lat oficjalnie nie ma już Hajduk Wielkich, a jest Chorzów Batory. Okazuje się jednak, że historyczna nazwa nadal jest żywa i to nie tylko wśród mieszkańców tej dzielnicy. Lokalizacja Hajduki Wielkie istnieje m.in. w jednej z pogodowych aplikacji na smartfony.

Hajduki Wielkie

Budzisz się, sprawdzasz pogodą na smartfonie i… cofasz się w czasie. Okazuje się, że nie jesteś w Chorzowie Batorym, a w Hajdukach Wielkich. Taką lokalizację pokazuje aplikacja pogoda24.pl.

Chwila zastanowienia... to już przecież było. Okazuje się jednak, że historyczna nazwa nadal jest żywa i to nie tylko wśród starszych mieszkańców tej dzielnicy dzisiejszego Chorzowa.

Hajduki - Dolne, Górne i Wielkie

Historia Hajduk Wielkich sięga przełomu XVI i XVII wieku. Do 1903 r. były to dwie gminy - Hajduki Dolne (niem. Nieder-Heiduk) i Hajduki Górne (niem. Ober-Heiduk) zostały połączone w gminę Bismarckhütte. Dopiero po przejęciu części Górnego Śląska przez Polskę, w 1922 r., miejscowości oficjalnie nadano nazwę Hajduki Wielkie.

Hajduki Wielkie istniały do kwietnia 1939 r., kiedy gmina została włączona w granice Chorzowa. Po tym ogłoszono nowy podział miasta na sześć dzielnic i Hajduki Wielki zostały nazwane Chorzów Batory (od Huty Batory, wcześniej Bismarckhütte). Choć część dawnych Hajduk Wielkich włączono wtedy do Świętochłowic, w tym teren gdzie znajduje się Urząd Miejski w Świętochłowicach.

Chorzów Tężnia

Może Cię zainteresować:

Najciekawsze absurdy i paradoksy Chorzowa

Autor: Maciej Poloczek

04/08/2022

Chorzów Armii Krajowej 1908

Może Cię zainteresować:

Tak kiedyś wyglądała jedna z głównych ulic w Chorzowie Batorym. Zobacz na starych zdjęciach i pocztówkach

Autor: Redakcja

22/01/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon