Gmach dawnego Ratusza Hajduk Wielkich przejdzie remont. Budynek stał się własnością Sądu Rejonowego

Gmach dawnego Ratusza Hajduk Wielkich zostanie wyremontowany. Prezydent Chorzowa podpisał akt notarialny, na mocy którego budynek stanie się własnością Sądu Rejonowego. Nowy właściciel został zobowiązany do remontu gmachu w ciągu pięciu lat.

Dawny ratusz w Chorzowie Batorym przejdzie remont

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala ogłosił, że neobarokowy obiekt przy ulicy Ratuszowej 3 przejdzie remont. 14 września podpisał akt notarialny, na mocy którego gmach dawnego ratusza zmieni właściciela, który zobowiązał się w ciągu 5 lat dokonać modernizacji tego budynku na swoje potrzeby.

- Dzięki naszej determinacji Ratusz udało się wyrwać z prywatnych rąk. Poprzedni właściciele swoimi działaniami, a może raczej ich brakiem, doprowadzili budynek do opłakanego stanu. Teraz mamy już pewność, że symbol Chorzowa Batorego odzyska blask - poinformował prezydent Chorzowa.

Jak zaznaczył zastępca prezydenta miasta, dawny Ratusz Hajduk Wielkich przez lata był zaniedbywany przez właścicieli. - Dlatego kupiliśmy ten budynek kilka lat temu i przeprowadziliśmy gruntowny remont dachu, by go zabezpieczyć. Budynek został uratowany - dodał Marcin Michalik.

Zaniedbana chorzowska perła z burzliwą historią

Gmach przy ul. Ratuszowej ma bardzo burzliwą historię. Szczególnie trudne okazały się dla niego czasy przemian lat 80 i 90. Dawny ratusz, w którym mieściła się milicja, a następnie policja został w 2001 roku przekazany na rzecz NSZZ Solidarność. Związek postanowił jednak szybko tę nieruchomość sprzedać. Budynek trafił w prywatne ręce. Kolejni właściciele przez blisko 30 lat nie podjęli się remontu gmachu. Niestety, metalowe elementy wyposażenia oraz konstrukcji coraz częściej padały łupem złodziei i zbieraczy złomu. Stan budynku z każdym rokiem się pogarszał.

Los neobarokowego obiektu z boku obserwowali się mieszkańcy i władze miasta, które postanowiły odzyskać gmach. Udało się to pod koniec 2018 roku. Miasto wykupiło zabytek z prywatnych rąk i przystąpiło do ratowania obiektu. W pierwszej kolejności wyremontowany został dach. Odnowiono więźbę, położono nowe dachówki. Ponadto wykonano gzymsy, uzupełniono dekoracje, zamontowano nowe rynny, płotki i okna. Wzmożono również poszukiwania inwestora lub podmiotu instytucjonalnego, który mógłby wykorzystać budynek na swoją siedzibę.

W Chorzowie powstał Rzeczownik Tam rzeczy zyskają drugie życie

Może Cię zainteresować:

W Chorzowie powstał „Rzeczownik”. Tam rzeczy zyskają drugie życie

Autor: Maciej Poloczek

13/09/2023

Remont Zajezdni w Chorzowie Batorym

Może Cię zainteresować:

Zajezdnia tramwajowa w Chorzowie Batorym przejdzie remont. Prace ruszą jeszcze w tym roku

Autor: Martyna Urban

22/08/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon