Ferie zimowe 2023 w Chorzowie. Co przygotowano dla dzieci?

Ferie w mieście nie muszą być nudne. W Chorzowie jest duży wybór zajęć podczas zimowej przerwy w nauce. Propozycje dla dzieci przygotowały m.in. instytucje miejskie i wojewódzkie.

Fot. Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"
Etnoferie w skansenie

Ferie zimowe w województwie śląskim rozpoczynają się w poniedziałek, 16 stycznia 2023 r. Niektórzy z uczniów dwutygodniową przerwę w nauce spędzą poza miastem, ale większość zostanie w Chorzowie. Dla nich ofertę przygotowały m.in. miejskie domy kultury, Centrum Integracji Międzypokoleniowej, Park Śląski, skansen, Legendia czy Muzeum Hutnictwa.

Starochorzowski Dom Kultury

 • 16-21.01.2023r. - ZIMOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE – turnus I
  „W świecie czarodziejów”
  Warsztaty dla dzieci w wieku 7-11 lat
  Szkoła magii i czarodziejstwa otwiera swoje wrota i zaprasza do niezwykłych przygód! Zimowe warsztaty artystyczne inspirowane postacią Harrego Pottera wywrócą świat do góry nogami!
  Podczas 5 dni dzieciaki wykażą się odwagą, sprytem, wiedzą oraz pracowitością. Przeniesiemy się do cudownego świata wyobraźni i kreatywności. Najmłodsi poczują się jak bohaterowie najpopularniejszej na świecie książki - przeżyją podobne przygody i zawiążą przyjaźnie.
  Koszt 90 zł/turnus
 • 23-27.01.2023r. - ZIMOWE WARSZTATY ARTYSTYCZNE – turnus II
  „Powrót do przeszłości”
  Warsztaty dla dzieci w wieku 7-11 lat
  Jak to było, gdy nasi rodzice byli mali?
  Zbudujmy machinę czasu i przekonajmy się sami!
  Powrót do przeszłości będzie niesamowitą okazją na zabranie dzieci w odległą rzeczywistość, która pozostała w pamięci ich rodziców! Podczas 5 dni najmłodsi poznają stare gry podwórkowe, ukochane bajki, gry i rozrywki, z których korzystali ich rodzice. Gotowi do podróży? Czas start!
  Koszt 90 zł/turnus
 • 23-25.01.2023r. – ROZTAŃCZONE FERIE – WARSZTATY
  Serdecznie zapraszamy dzieci na trzy dni warsztatów, które będą się skupiać na technice tańca współczesnego, stretchingu oraz elementach akrobatycznych wykorzystywanych w tańcu.
  GDZIE?
  Sala taneczna w Starochorzowskim Domu Kultury.
  DLA KOGO?
  Dla dzieci w wieku od 6-10 lat.
  Codziennie odbywać się będą trzy bloki zajęć z przerwami:
  16:00-16:45 - Rozgrzewka i stretching.
  17:00-17:45 - Taniec współczesny.
  18:00-18:45 - Elementy akrobatyki (dla chętnych)
  CENNIK
  50zł - Stretching i taniec współczesny.
  70zł - Całość.

Chorzowskie Centrum Kultury

 • 16 stycznia godz. 12:00 -> Spektakl familijny pt. "Bleee..." w reżyserii Mirosława Neinerta
 • 23 stycznia godz. 12:30 -> Spektakl dla dzieci "Mała Syrenka" w wykonaniu Studia Tańca Współczesnego Tendi i zespołu taneczno-baletowego Happy
 • "ZIMOWE SPOTKANIA Z PLASTYKĄ" W RAMACH FERII W CHCK
  Chorzowskie Centrum Kultury organizuje warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 7-11 lat.
  Warsztaty poprowadzi pani Hanna Solar
  Zapisy indywidualne pod nmerami tel. 32 349 78 78 / 84 / 85

Kino Grajfka

 • 20.01.2023 godzina 10:00
  „Pinokio”
  reż. Anna Justice, Niemcy, 2013, familijny
 • 20.12.2023 godzina 12:30
  „Ups 2! Bunt na arce” reż. Sean McCormack, Toby Genkel, Irlandia, Luksenburg, Niemcy 2020, animowany
 • 24.12.2023 godzina 10:00
  „Robinson Crusoe”
  reż. Ben Stassen, Vincent Kesteloot, Belgia, Francja 2015, film dla dzieci
 • 24.12.2023 godz. 12:30
  "Robaczki z Zaginionej Dżungli"
  reż. Helene Giraud, Thomas Szabo, Chiny, Francja, Gwadelupa 2018, animowany

Miejski Dom Kultury „Batory”

 • MDK Batory organizuje dwa turnusy półkolonii dla dzieci w wieku od 7-12 lat. W tym roku odpalimy rakiety i wybierzemy się w kosmos! W programie zabawy ruchowe, integracyjne, plastyczne, teatralne oraz taneczne! Dodatkową atrakcją będzie przenośne planetarium.
  I turnus 16 - 20.01

  II turnus 23 - 27.01

  Zapisy w Punkcie Obsługi Klienta MDK Batory oraz pod numerem 322460063
  Koszt 139 zł za I turnus, rodzeństwo 129 zł, z Kartą Dużej Rodziny 119 zł

Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"

 • 17.01.2023r. - Ruszamy w góry!
  17 stycznia wybierzemy się na spotkanie z prawdziwą góralką i poczujemy klimat, jaki można odnaleźć w starych gospodarstwach Beskidu Śląskiego. Uczestnicy zwiedzą część skansenu tego podregionu województwa, poznają z bliska zabudowania z Istebnej, wejdą do szałasu pasterskiego, gdzie zapoznają się z pracą i obowiązkami pasterzy. Podczas wycieczki dowiedzą się również jak wyglądało dawne życie górali, poznają historę pasterstwa i tajniki obróbki wełny. Całość zwieńczą warsztaty, na których będą tworzyć przedmioty z wełny owczej- starsi wykonają wełniane „kućki”, młodsi owieczkę wyklejankę.
 • 18.01.2023r. - DIY czyli zrób to sam w skansenie
  18 stycznia przekonamy się, że zimą pola nie śpią. Opowiemy, co rośnie na polu przez cztery pory roku oraz jak dawniej przechowywano owoce i warzywa. W ramach zajęć warsztatowych uczestnicy własnoręcznie uszyją breloczki w kształcie warzyw popularnych na dawnej wsi.
 • 19.01.2023r. - Z wizytą w zagrodzie zwierząt
  Dzieciaki kochają zwierzaki dlatego podczas ferii w skansenie można będzie odwiedzić zagrody i poczęstować smakołykami czworonożnych przyjaciół (19 stycznia). Niewątpliwą atrakcją będą nowi lokatorzy chorzowskiego Muzeum – sympatyczne króliki, które kilka dni temu zamieszkały w specjalnej zagrodzie z wybiegiem tuż przy wejściu. Pod czujnym okiem opiekunów zwierząt grupa uda się także z wizytą do zagrody owiec, kóz i koni.
 • 20.01.2023r. - Zabawa karnawałowa w starym stylu
  Pierwszy tydzień ferii zakończymy balem przebierańców (20 stycznia), który poprzedzą warsztaty z wykonania masek karnawałowych. Warto zaznaczyć, że tematyka spotkania nawiązywać będzie do tradycji związanych z imprezami, jakie odbywały się w dawnych czasach – maski karnawałowe z wizerunkiem niedźwiedzia, diobła czy dziada, tańce, ludowe przyśpiewki i gry ruchowe.
 • 24.01.2023r. - Spotkania z magią
  Drugi tydzień ferii zimowy rozpocznie się od zajęć pt. Śladami dawnej magii (24 stycznia), których bohaterami będą między innymi południca, zmora czy utopiec. Podczas lekcji w terenie uczestnicy odkryją tajemnice, które kryją XIX-wieczne wiejskie chałupy, spichlerze i młyny. Następnie, w ramach warsztatów uczestnicy wykonają ilustracje dawnych strachów.
 • 25.01.2023r. - Ognisko w środku zimy
  W środę 25 stycznia przewodnik zabierze wszystkich na wycieczkę po całym terenie muzeum, oprowadzając po ekspozycji i drewnianych obiektach wiejskich. Zwieńczeniem tego spaceru będzie wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i innych smakołyków, które będzie można przynieść ze sobą na spotkanie (przy kręgach ogniskowych skansenu znajdują się również stanowiska grillowe).
 • 26.01.2023r. - I ty możesz być aktorem czyli widowisko teatralne dla każdego
  Czwartek 26 stycznia to spotkanie z teatrem w przystępnej formie. Pracownicy działu edukacji przygotowali dla uczestników przedstawienie pt. „O karnawałowym balu”. Używając elementów teatru lalek, cyrku oraz muzyki granej na żywo prowadzący zajęcia zobrazuje życie na dawnej śląskiej wsi i tradycje związane z karnawałem. Wraz z przyjezdnym wagabundą widzowie nie tylko poznają baśniowy świat dawnych legend ale staną się również twórcami bajki na żywo, biorąc aktywny udział w zabawie ruchowej będącej elementem przedstawienia.
 • 27.01.2023r. - Na zakończenie – Szkoła inaczej
  Ostatniego dnia ferii (27 stycznia) zaplanowano zajęcia „W starej szkole” (zabytkowy budynek szkoły z Wapienicy). Podczas zajęć uczestnicy przeniosą się w czasie, zasiadając w ławkach starej szkoły, próbując trudnej sztuki kaligrafii za pomocą pióra ze stalówką i atramentu, dowiedzą się czym dawna szkoła różni się od współczesnej.

Koszt uczestnictwa w poszczególnych zajęciach to 20 zł od uczestnika (dziecko oraz opiekun). Specjalne bilety można zakupić online wybierając dni w których odbywać się będą poszczególne zajęcia. Liczba miejsc na zajęciach jest ograniczona – kiedy pula biletów się wyczerpie nie będzie możliwości dodania kolejnych miejsc. Zajęcia będą się rozpoczynały o godzinie 12.00 i potrwają około półtorej godziny.

Dodatkową atrakcją na ferie, z której skorzystać mogą wszyscy będzie bezpłatne wejście do skansenu w poniedziałki z możliwością zwiedzenia wnętrz obiektów.

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

 • Magiczne ferie w Jamie Bazyliszka
  Od 16 do 29 stycznia Jama Bazyliszka zaprasza na Magiczne Ferie z dodatkowymi atrakcjami.
  Podczas ferii zimowych w Jamie Bazyliszka, magiczni mieszkańcy Legendii przygotowali dla wszystkich dzieci moc dodatkowych atrakcji. Wśród nich warsztaty, animacje, zajęcia artystyczne, bal przebierańców oraz… wyprawę za kulisy Bazyliszka, podczas której mali goście dowiedzą się, jak działa ich ulubiona atrakcja!

Park Śląski

 • „Ferie Zimowe z Przygodą w Parku Śląskim”
  Park Śląski to idealne miejsce dla Twojego dziecka, gdzie już niebawem będzie można spędzić ferie zimowe. Dla Nas zabawa i edukacja są tak samo ważne, dlatego w harmonogramie zajęć znalazła się m.in. wycieczka do Planetarium – Śląski Park Nauki, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie oraz Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom.
  „Ferie Zimowe z Przygodą w Parku Śląskim” będą miały charakter półkolonii. Zaplanowaliśmy je w pierwszym tygodniu ferii na Śląsku w okresie od 16 do 20 stycznia w godzinach od 7:30 -16:30.
  Dzieciakom zapewniamy pełne wyżywienie (śniadanie, dwudaniowy obiad oraz podwieczorek). Nad bezpieczeństwem pociech przez cały czas czuwać będzie wykwalifikowana kadra, która opracowała autorski program zajęć dla trzech grup wiekowych:
  - od 6 do 8 lat
  - od 9 do 11 lat
  - od 12 do 14 lat
  Cena:
  Cały turnus: 850 zł

Centrum Integracji Międzypokoleniowej

 • 19.01.2023r.| 14:00 – 21:00 – Gry planszowe „Szpilka”
  Familijne, logiczne, karciane, a nawet zręcznościowe czy imprezowe. W niektóre gra się kilka minut, a w inne – wiele godzin. Są takie, którymi można cieszyć się we dwoje, albo takie, do których trzeba zebrać konkretną ekipę. Gry planszowe, bo o nich tu mowa, podbiły już wiele serc, a ich popularność zdaje się stale rosnąć. Już od stycznia w chorzowskim Centrum Integracji Międzypokoleniowej będzie okazja, by rozsiąść się wygodnie przy stole i rozegrać kilka partii.
  Na miejscu będzie możliwość skorzystania z liczącej kilkadziesiąt tytułów biblioteki gier.
  Pełna lista gier znajdujących się w bibliotece CIM dostępna jest na stronie cimchorzow.pl/gry. Jeśli kogoś zainteresuje konkretny tytuł, może go zarezerwować na najbliższe spotkanie wysyłając maila na adres cim@cimchorzow.pl
  Udział w spotkaniu jak i korzystanie z biblioteki gier jest bezpłatne.

Śląski Ogród Zoologiczny

 • ZOO-detektywi na tropie!
  Odwiedź Śląskie ZOO w czasie ferii i weź udział w naszej detektywistycznej zabawie terenowej. Wciel się w postać śledczego i pomóż pracownikom zoo rozwikłać zagadkę.
  Z okazji ferii zapraszamy dzieci i młodzież w wieku szkolnym (klasy od I do VIII) do udziału w niecodziennych zajęciach edukacyjnych, podczas których uczestnicy nie tylko poszerzą swoją wiedzę o zwierzętach, ale będą mogli poczuć się jak prawdziwy, profesjonalny detektyw. Dzieci analizując dane, rozwiązując zagadki i zbierając wskazówki, przy niewielkiej pomocy przewodnika, rozwikłają sprawę tajemniczego zniknięcia w śląskim ZOO.
  Zajęcia dla grup zorganizowanych odbywać się będą przez całe ferie, czyli o d 16 do 27 stycznia w godzinach od 9:30 do 14:00.
  Zapisy dla grup zorganizowanych odbywają się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie: https://slaskiezoo.pl/educatio...

Muzeum Hutnictwa

16-29.01.2023r. - KREATYWNE FERIE W MUZEUM HUTNICTWA (z wyłączeniem poniedziałków i wtorków)
Weź udział w Zimowych Przygodach Przetopka! Gry fabularyzowane, tematyczne oprowadzania, warsztaty muzyczne i plastyczne – wszystko to pod okiem dobrego duszka naszego Muzeum!

 • WARSZTAT I - PRZETOPEK CHCE ZOSTAĆ MUZYKIEM
  Czyli, co na hucie gra i buczy. Oprowadzanie po wystawie „Królestwo Żelaza” połączone z warsztatem
  Trzaskający mróz, skrzypiący śnieg, szum wiatru, warkot maszyn, ludzka mowa – wszystko to tworzy niepowtarzalną kompozycję dźwiękową, która przenosi nas do industrialnej zimowej krainy. Razem z uczestnikami zajęć postaramy się wspólnie stworzyć hutniczą symfonię – muzyczną opowieść o baśniowej hucie skrytej gdzieś pośrodku zimowego świata…
  Temat: dźwięki związane z hutą | obecność i zastosowanie stali w życiu codziennym | stal i jej właściwości | produkty huty | edukacja proekologiczna
  Cel: kształtowanie postaw szacunku wobec dziedzictwa kulturowego regionu | rozwijanie umiejętności współpracy | edukacja muzyczna | kształtowanie umiejętności kreatywnego myślenia | rozwijanie poczucia estetyki | edukacja proekologiczna
  Metody i formy pracy: burza mózgów | aktywne słuchanie | percepcja muzyki | praca kreatywna | praca indywidualna i w grupach | praca konstruktorska z materiałów recyklingowych | korzystanie z nośników na ekspozycji
 • WARSZTAT II - PRZETOPEK KONTRA ZIMA
  Fabularyzowana gra w przestrzeni wystawy stałej „Królestwo Żelaza” połączona z warsztatem
  Cała huta stanęła! Mróz skuł Królestwo Żelaza, zatrzymał wszystkie trybiki maszyn, zamroził napędy i mechanizmy, wygasił żar w hutniczych piecach! Na ratunek rusza dzielny Przetopek. Aby na nowo rozpalić hutę odnaleźć musi źródło ognia bijące w podziemiach Chorzowa. Pomożecie?!
  Temat: co to jest huta? | co drzemie we wnętrzu wulkanu? | z czym kojarzy się huta? | jak wygląda praca w hucie? | stal i jej właściwości | edukacja proekologiczna
  Cel: kształtowanie postaw szacunku wobec dziedzictwa kulturowego regionu | rozwijanie zmysłu obserwacji | rozwijanie umiejętności współpracy | umiejętność wyciągania wniosków | pobudzanie kreatywności
  Metody i formy pracy: praca plastyczna | tworzenie obrazu z elementów znalezionych na wystawie | pobudzanie kreatywności | praca indywidualna i grupowa | korzystanie z nośników na ekspozycji | metoda reagowania całym ciałem
 • WARSZTAT III - ŚWIATEŁKO NA HUCIE
  Oprowadzanie po wystawie „Królestwo Żelaza” połączone z warsztatem
  Skąd na hucie bierze się ogień? Zieje nim smok schowany w podziemiach huty? A może to sprawka wiecznie bulgoczącego lawą wulkanu, który zaopatruje hutę w płynną stal? Być może ogień wytwarzają pracownicy huty wraz z Przetopkiem na czele? Niezależnie od przyjętej wersji wydarzeń chcemy podzielić się z Wami ciepłem bijącym w hucie. Małą cząstkę światła przekażemy Wam w formie wyjątkowych lampionów, które zimą ogrzeją Wasze domy.
  Temat: co to jest huta? | stal i jej właściwości | zastosowanie stali w życiu codziennym | edukacja proekologiczna
  Cel: rozwijanie poczucia estetyki | edukacja proekologiczna | kształtowanie umiejętności kreatywnego myślenia | rozwijanie zmysłu obserwacji | kształtowanie postaw szacunku wobec dziedzictwa przemysłowego
  Metody i formy pracy: aktywne słuchanie | obserwacja kierowana | praca kreatywna | praca plastyczna z materiałów recyklingowych | korzystanie z nośników na ekspozycji
 • WARSZTAT IV - HUTA NA LODÓWKĘ!
  Oprowadzanie po wystawie „Królestwo Żelaza” połączone z warsztatem
  Kostka lodu? Śnieżynka? Kominy górujące nad Chorzowem? Kropla wody? Płomień? Czy może wielki piec? A Wy, jakim magnesem chcielibyście przyozdobić swoją lodówkę? Śmiało! Dajcie się ponieść wyobraźni!
  Temat: co to jest huta? | co drzemie we wnętrzu wulkanu? | stal i jej właściwości | zastosowanie stali w życiu codziennym | praca mistrzów | edukacja proekologiczna | otoczenie huty
  Cel: rozwijanie poczucia estetyki | edukacja proekologiczna | kształtowanie umiejętności kreatywnego myślenia | rozwijanie zmysłu obserwacji | ćwiczenie wyobraźni przestrzennej | kształtowanie postaw szacunku wobec dziedzictwa przemysłowego
  Metody i formy pracy: aktywne słuchanie | obserwacja kierowana | praca kreatywna | praca plastyczna z materiałów recyklingowych | ćwiczenie wyobraźni przestrzennej | korzystanie z nośników na ekspozycji
  Oferta dla grup zorganizowanych. Bilet grupowy szkolny z przewodnikiem i warsztatem dostępne w środę i czwartek od 9.00 do 13.00, w piątek od 10.00 do 14.00, w sobotę i niedzielę w godzinach pracy Muzeum, konieczna rezerwacja min. 5 dni roboczych wcześniej oprowadzanie 45 minut (w tym seans w sali kinowej) + warsztat 45 minut + możliwość powrotu na wystawę stałą bezpośrednio po warsztacie
  Cena - 27,50 zł /os.
Muzeum Hutnictwa

Może Cię zainteresować:

Kreatywne ferie w Muzeum Hutnictwa, czyli Zimowe Przygody Przetopka

Autor: Maciej Poloczek

10/01/2023

Ferie w śląskim zoo

Może Cię zainteresować:

Ferie w śląskim zoo, czyli „ZOO-detektywi na tropie!”

Autor: Maciej Poloczek

11/01/2023

Etnoferie w skansenie

Może Cię zainteresować:

Etnoferie w chorzowskim skansenie

Autor: Maciej Poloczek

28/12/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon