„Elka” znów stanęła. Atrakcja Parku Śląskiego nieczynna do odwołania

Sezon w pełni, a tu taka „niespodzianka”. Po miesiącu kursowania „Elka” w Parku Śląskim znów stanęła. Kolejka będzie nieczynna do odwołania. Przerwa związana jest z odbudową jej drugiego odcinka.

fot. Park Śląski
Elka znów stanęła Atrakcja Parku Śląskiego nieczynna do odwołania

Kultowa „Elka” w Parku Śląskim to na razie tylko jeden odcinek dawnej kolejki. Powstaje drugi i w związku z tym po raz kolejny kolejka przestała kursować. Będzie nieczynna do odwołania.

- Prace prowadzone są w celu ulepszenia atrakcji i zapewnienia jeszcze lepszego doświadczenia dla odwiedzających w przyszłości. Przepraszamy za wszelkie niedogodności. O postępach prac będziemy informować na bieżąco – informuje Aneta Miler z Parku Śląskiego.

Odbudowa drugiego odcinka kolejki - od Śląskiego Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego- rozpoczęła się pod koniec 2022 r. Wtedy „Elka”, na jedynym obecnie odcinku od Stadionu Śląskiego do Śląskiego Wesołego Miasteczka, została wyłączona. Ruszyła ponownie w majówkę, ale kursowała jedynie przez miesiąc.

Trwa odbudowa drugiego odcinka „Elki”. Ogłoszono przetarg na trzeci

Budowany drugi odcinek kolejki będzie mierzył 1840 metrów i będzie wyposażony w 30 czteroosobowych otwartych kanap i 15 gondoli. Tak jak poprzednio poprowadzi m.in. nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym, a przejażdżka w jedną stronę zajmie od 15 do 20 minut.

Pierwotna trasa „Elki” to trzy odcinki, a kolejka kursowała w trójkącie i okrążała cały Park Śląski (wówczas Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku). I ta historyczna trasa zostanie przywrócona w całości. Tydzień temu, 24 maja 2023 r., ogłoszono przetarg na odbudowę trzeciej nitki "Elki", która ma połączyć Stadion Śląski i Planetarium Śląskie. Będzie miała długości 1750 metrów, a obsługiwać go ma 20 kanap i 10 gondoli.

- Pierwsza nitka "Elki" jest szalenie oblegana co roku. Druga trasa ma zostać oddana już jesienią, a całości dopełni trzecia linia, która powinna zostać wykonana już w przyszłym roku – przy ogłoszeniu przetargu mówił marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

Po raz ostatni „Elka” na cały trójkącie kursowała w 2005 r. Później stara kolejka, z powodu złego stanu technicznego, została zamknięta i rozebrana. Przerwa w jej działaniu trwała do września 2013 roku, kiedy oddano do użytku pierwszy odcinek nowej „Elki” – od Stadionu Śląskiego do Śląskiego Wesołego Miasteczka.

"Elka" Park Śląski

Może Cię zainteresować:

Ogłoszono przetarg na trzecią nitkę "Elki" w Parku Śląskim. Ma połączyć Stadion Śląski i Planetarium

Autor: Patryk Osadnik

25/05/2023

Sentymentalna przejażdżka Elką

Może Cię zainteresować:

Sentymentalna przejażdżka „Elką”. Parkowa kolejka na starych zdjęciach

Autor: Redakcja

05/12/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon