Ogłoszono przetarg na trzecią nitkę "Elki" w Parku Śląskim. Ma połączyć Stadion Śląski i Planetarium

Ogłoszono przetarg na trzecią nitkę "Elki" w Parku Śląskim, która ma połączyć Stadion Śląski i Planetarium Śląskie. Odcinek o długości 1750 metrów powinno obsługiwać 20 kanap i 10 gondoli, aby w ciągu godziny przewieźć 750 pasażerów.

"Elka" Park Śląski

"Elka" w Parku Śląskim została otwarta w 1967 roku. Wówczas była jedną z głównych atrakcji Parku Śląskiego, a jej trójkątna trasa o długości ponad pięciu i pół kilometra łączyła Stadion Śląski, Wesołe Miasteczko i Planetarium Śląskie. Przejazd zajmował około godziny.

W latach 90. "Elka", podobnie jak reszta Parku Śląskiego, zaczęła popadać w ruinę. W 2007 roku została zamknięta ze względu na fatalny stan techniczny. Rok później podjęto decyzję o jej likwidacji.

Trwa budowa drugiego odcinka "Elki"

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej w 2013 roku udało się odbudować odcinek kolei linowej pomiędzy Stadionem Śląskim i Wesołym Miasteczkiem. Natomiast pod koniec 2022 roku ruszyły prace budowlane na odcinku pomiędzy Wesołym Miasteczkiem i Planetarium Śląskim.

- Trwa etap wznoszenia murów oraz montaż pierwszych podpór - informuje Aneta Miler, rzeczniczka Parku Śląskie. - Budowany drugi odcinek będzie mierzył 1840 metrów, a podróż kolejką zajmie od 15 do 20 minut w jedną stronę. Z góry będzie można obserwować Śląski Ogród Zoologiczny, podróżujący przejadą malowniczą trasą nad wybiegami dla zwierząt oraz Doliną Dinozaurów. Stacja przesiadkowa zlokalizowana będzie przy Wesołym Miasteczku. Druga nitka "Elki" wyposażona zostanie w 30 czteroosobowych otwartych kanap i 15 gondoli - wymienia.

Ogłoszono przetarg na trzecią nitkę "Elki"

W czwartek, 24 maja, ogłoszono przetarg na budowę trzeciej nitki "Elki", która ma połączyć Stadion Śląski i Planetarium Śląskie. Pieniądze na ten cel zabezpieczono w wieloletnim planie finansowym województwa śląskiego. Zgodnie z planem prace powinny zakończyć się pod koniec 2024 roku.

- Przywracamy historię w Parku Śląskim. To bardzo ważna inwestycja, którą zapowiadaliśmy w tej kadencji. Przede wszystkim Park Śląski zyska niesamowicie na atrakcyjności - mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. - Pierwsza nitka "Elki" jest szalenie oblegana co roku. Druga trasa ma zostać oddana już jesienią, a całości dopełni trzecia linia, która powinna zostać wykonana już w przyszłym roku - dodaje.

Ostatni odcinek kolei linowej o długości 1750 metrów powinno obsługiwać 20 kanap i 10 gondoli, aby w ciągu godziny przewieźć 750 pasażerów.

Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Chorzowski szpital "pilnie szuka", choć ofert pracy nie udostępnił. Onkologii dziecięcej grozi zawieszenie

Autor: Patryk Osadnik

24/05/2023

Parkowy Kiermasz Kwiatowy W najbliższy weekend w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Parkowy Kiermasz Kwiatowy. W najbliższy weekend w Parku Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

23/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wodny plac zabaw

Pierwszy wodny plac zabaw w Parku Śląskim

Gry planszowe

Planszówki w Centrum Integracji Międzypokoleniowej

Ogród Świateł, Legendia

Nie chcesz już siedzieć za stołem? Sprawdź te atrakcje

Lampa Aladyna Ogród Świateł, Legendia, Chorzów

Ogród Świateł Lampa Aladyna. Już tam byliśmy. RECENZJA

ELKA

FEST z lotu ptaka

Chorzów Rynek

Wakacyjne Dni Chorzowa 2021

Antylopy indyjskie

Nowi mieszkańcy śląskiego zoo