Dzień Etnografa w chorzowskim skansenie. Przyjedzie MobiDIG

„ETNObiblioteki. Od rękopisów do baz danych” – pod takim hasłem w chorzowskim skansenie odbędzie się tegoroczny Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej. Wydarzenie, które zaplanowano na czwartek, 9 lutego 2023 r., ma promować biblioteki posiadające pozycje z zakresu etnografii, etnologii i antropologii kulturowej oraz dyscyplin pokrewnych.

fot. Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"
Tu się wszystko zaczęło

Podczas chorzowskiej konferencji z okazji Dnia Etnografa w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" zaprezentowane zostaną przykłady zbiorów cyfrowych jak i publikacje popularyzatorskie i naukowe wydawane w sposób tradycyjny. O projektach cyfrowych związanych z etnografią i etnologią mówić będą m.in. przedstawicielki Projektu EtnoWiki.

- To grupa wikipedystek-antropolożek i wikipedystów-antropologów angażujących się w działania koncentrujące się na zadaniach związanych z tworzeniem, korygowaniem, uzupełnianiem i tłumaczeniem na język polski haseł związanych z antropologią kulturową, etnologią i etnografią - informuje Marcin Gaweł z chorzowskiego skansenu.

MobiDIG w chorzowskim skansenie

Przedstawiciele Instytutu Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach zaprezentują warsztat nieprofesjonalnej dokumentacji dziedzictwa kulturowego oraz Mobilne Centrum Digitalizacji. Na spotkanie w skansenie przyjedzie stworzony specjalnie dla tego projektu pojazd MobiDIG w którym nieodpłatnie utrwalane są w postaci cyfrowej zasoby instytucji, organizacji kulturalnych, izb regionalnych i prywatnych kolekcjonerów.

- Na zakończenie części poświęconej zasobom cyfrowym wystąpi przedstawicielka Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, która opowie o cyfryzacji etnomuzykologicznej kolekcji prof. Adolfa Dygacza – dodaje Marcin Gaweł.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną dwie publikacje; pierwszą będzie książka Małgorzaty Pietrzak „Ciotka Nyszka i spółka” wydana przez Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach, drugą – „Tu sie wszysko zaczło” Edwarda Jona z serii „Jako downi bywało” wydana przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej w chorzowskim skansenie – 9 lutego 2023 r. Program wydarzenia:

10.00–12.30

  • Klara Sielicka-Baryłka, Stowarzyszenie Wikimedia Polska Projekty Etno Wiki w środowisku muzealniczym i cyfrowym
  • Maria Weronika Kmoch, Stowarzyszenie Wikimedia Polska Etno Wiki w praktyce – projekt „Wikipedia na Kurpiowszczyźnie”
  • Łukasz Dziuba, Robert Garstka, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach Przenosimy historię do Internetu – Mobilne Centrum Digitalizacji
  • Łukasz Balczarek, Paweł Siodłok, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach Domowy etnolog – warsztat nieprofesjonalnej dokumentacji dziedzictwa kulturowego
  • Agata Krajewska, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” Cyfryzacja etnomuzykologicznej kolekcji prof. Adolfa Dygacza – omówienie zasobów archiwalnych, cel projektu i obecny stan badań

13.00–14.00

  • Małgorzata Pietrzak, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach: Prezentacja książki „Ciotka Nyszka i spółka”
  • Agnieszka Przybyła-Dumin, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Edward Jon Prezentacja książki „Tu sie wszysko zaczło” z serii „Jako downi bywało”

14.00–14.30

  • Prezentacja Mobilnego Centrum Digitalizacji Instytutu Myśli Polskiej im. W. Korfantego w Katowicach (przed budynkiem głównym) Dla chętnych zwiedzanie chorzowskiego skansenu oraz wystaw czasowych.
Dzień Etnografa w chorzowskim skansenie
Dzień Etnografa w chorzowskim skansenie
Chorzów Króliki w skansenie

Może Cię zainteresować:

Nowi mieszkańcy chorzowskiego skansenu. To Oscar, Gwintuś, Kobi oraz Hugo

Autor: Redakcja

05/01/2023

Chorzów skansen Odnowione zabytki

Może Cię zainteresować:

Drewno uratowane. Pięć zabytków z chorzowskiego skansenu w nowej odsłonie

Autor: Maciej Poloczek

20/10/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon