Dudkowie z Chorzowa przerobili starą chałupę w Dom Pracy Twórczej "Macondo"

Małżeństwo Dudków z Chorzowa kupiło stary dom z ogrodem na wsi i i w kilka miesięcy przekształciło go w Dom Pracy Twórczej „Macondo”. Ma on być nie tylko miejscem spotkań i wydarzeń, ale przede wszystkim azylem dla twórców z całej Polski.

Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek od ponad dekady organizują w Chorzowie Port Poetycki, jedno z największych wydarzeń literackich w Polsce, które co roku odwiedzane jest przez ponad 250 autorów. Teraz za ich sprawą, twórcy z całej Polski będą przyjeżdżać także do małego Miedźna.

"Macondo" - schronienie dla twórców

W niewielkiej wsi pod Kłobuckiem powstało właśnie „Macondo”, Dom Pracy Twórczej, w którym odbywać będą się spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, a także koncerty. „Macondo” ma być także schronieniem dla twórców, którzy znaleźli się w trudnej życiowej sytuacji. To pierwsze tego typu miejsce w tej części regionu.

- Pięć miesięcy temu, w szczycie pandemii, kupiliśmy w Miedźnie kawałek ziemi z kilkoma niewielkimi nieruchomościami. Największy dom wymagał pracy, a mniejszy - kapitalnego remontu. Mieliśmy jednak jasny cel. Zależało nam na stworzeniu azylu twórczego blisko natury, miejsca, które tętnic będzie życiem kulturalnym – mówi Barbara Janas-Dudek, współtwórczyni „Macondo”.

Z pomocą ruszyli znajomi, głównie poeci i pisarze. Kilkadziesiąt osób z całego kraju zakasało rękawy i przyłączyło się do remontu. Ruszyła też zbiórka na Zrzutka.pl, bo potrzeb jest sporo.

Dom Pracy Twórczej jest już prawie ukończony

– Prace od miesięcy trwają praktycznie non stop, dzień i noc. Musieliśmy nie tylko usunąć to, co zostało po dawnych właścicielach, wymienić instalację, podłogę, drzwi, ale także całkowicie zaadaptować duży dom i to przy skromnym budżecie. Pomogli jednak artyści, którym spodobała się idea miejsca. Wiele mebli sami stworzyliśmy, część dostaliśmy i odnowiliśmy. Kiedy jednak ma się pasję do czegoś, sił twórczych nie brakuje – mówi Janas-Dudek.

Tych nie zabrakło, bo 5 miesięcy od zakupu działki w Miedźnie Dom Pracy Twórczej „Macondo” jest prawie ukończony i powoli zaczyna tętnić życiem artystycznym.

– Główny budynek jest praktycznie wyremontowany. Co więcej, gościł już pierwszych poetów i muzyków. Chcieliśmy zobaczyć, jak się sprawdza. Zdał egzamin! Mały domek jest jeszcze w remoncie, sporo jest do zrobienia. Trzeba wymienić elewację i dach. Ukończone są natomiast prace nad ogrodem, trwają prace nad tarasem-sceną, na której występować będą twórcy – mówi Jacek Dudek, współtwórca „Macondo”.

Artyści już pukają do "Macondo"

Mimo iż prace wciąż trwają, artyści już pukają do „Macondo”. – Lista chętnych, aby tu przyjechać robi się coraz dłuższa. Ledwo ruszyliśmy, a już mamy w planach spotkania z poetami, a także wieczory autorskie, minikoncerty, wystawy i kiermasze książek. Wszystko wskazuje więc na to, że Miedźno wkrótce stanie się ważnym miejscem na artystycznej mapie Polski i woj. śląskiego, co cieszy – dodaje Jacek Dudek.

Tym bardziej, że twórcy miejsca mają ambitne plany. – Dom będzie miejscem pracy artystów. Będą mogli tutaj zaszyć się i z dala od zgiełku miasta pracować np. nad książką czy obrazami. Ma być więc swoistą pracownią, ekologiczną, agroturystyczną, blisko natury. Będzie to też miejsce spotkań i integracji twórców nie tylko z regionu, ale z całej Polski i Europy. „Macondo” ma być także tymczasowym miejscem noclegowym, w szczególności dla artystów, którzy znaleźli się na zakręcie np. z powodu utraty pracy w pandemii – mówi Barbara Janas-Dudek.

Powrót idei domów twórczych

Jak podkreślają Dudkowie, swoim projektem chcą przywrócić ideę domów pracy twórczych, które przed dekadami, były ważnymi ośrodkami integracji artystów.

– Julian Tuwim, Wisława Szymborska, Marek Hłasko, Czesław Miłosz czy Stanisław Lem – to twórcy, którzy często gościli w Domach Pracy Twórczej, w tym w tak kultowych miejscach jak Willa „Astoria” w Zakopanem. Do „Macondo” chcemy przenieść ten klimat, sprawić, że idea domów znów wróci i stanie się ważnym elementem życia kulturalnego w Polsce – dodają państwo Dudkowie.

Pierwsze wydarzenia w „Macondo” są już zaplanowane. 2 lipca koncert i wieczór autorski będzie miał tutaj pochodzący ze Śremu muzyk i poeta Omir Socha. Autor poczyta wiersze m.in. o nadwarciańskich łęgach. Z kolei 10 lipca o swojej poezji w Domu Pracy Twórczej opowiadać będzie mławski poeta Jarosław Trześniewski-Kwiecień, autor m.in. tomów „Nadejście” i „Piwnica Mozarta”. Na 17 lipca natomiast zaplanowano spotkanie z poetką Teresą Radziewicz, a na 24 lipca z poetką Agatą Cichy.

Prace nad „Macondo” można podglądać na Facebooku: www.facebook.com/taraspoetyckidudek

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie gotowe. Zobaczcie jak wygląda

CIMovie, Chorzów

Kino na leżakach w Chorzowie. To CIMovie

Chorzowski Teatr Ogrodowy

Chorzowski Teatr Ogrodowy po raz siedemnasty

Muzeum Hutnictwa

Muzeum Hutnictwa na Szlaku Zabytków Techniki

Rammstein na Stadionie Śląskim

Rammstein wraca na Stadion Śląski

Zbigniew Rokita Nagroda Literacka Nike

Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, laureatem Nike

Wielkanoc pisanki

Tradycje wielkanocne na Górnym Śląsku