Druga linia Elki w Parku Śląskim prawie gotowa. Kiedy otwarcie?

Kończy się budowa drugiej linii Elki w Parku Śląskim, która prowadzić będzie od Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego. Pozostały jedynie ostatnie prace wykończeniowe, a później testy, odbiory i... otwarcie.

Odbudowa drugiej linii Kolei Linowej Elka rozpoczęła się w październiku 2022 r. To odcinek pomiędzy Śląskim Wesołym Miasteczkiem i Planetarium Śląskim. Ma długość 1840 metrów, a pasażerów będzie woziło 30 czteroosobowych otwartych kanap i 15 gondoli. Tak jak poprzednio trasa prowadzi m.in. nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym, a przejażdżka w jedną stronę zajmie od 15 do 20 minut. Prace są już na finiszu.

- Są postawione słupy, jest poprowadzona lina, a nawet zamontowano już gondole i krzesełka. Zarówno stacja przy Planetarium Śląskim, jak i przy Legendii są już niemal w pełni przygotowane do przyjęcia pierwszych gości – podkreśla Aneta Miler, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego.

Otwarcie drugiego odcinka Elki planowane jest na grudzień 2023 r.

Pozostały ostatnie prace wykończeniowe. Później testy i odbiory. W Parku Śląskim podkreślają, że zanim inwestycja zostanie uznana za zakończoną trzeba uzyskać wiele pozwoleń – m.in. Transportowego Dozoru Technicznego czy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Od tempa przejścia tych procedur zależy termin otwarcia drugiej nitki Elki. Planowane jest to na grudzień 2023 r.

- Ceny nie ulegają zmianie, dotychczasowy cennik pozostaje bez zmian, a dla prawdziwych fanów Elki przygotowaliśmy specjalną ofertę. Na przejazd dwoma odcinkami w obu stronach będzie obowiązywać promocyjna cena. Szczegóły podamy wkrótce – mówi Aneta Miler z Parku Śląskiego.

Już teraz obowiązuje promocja na bilety grupowe - głównie jest to oferta dla firm. Bilet promocyjny na przejazd w obie strony w cenie 20 zł/os. przysługuje pracownikom firm, którzy dokonają zakupu biletów grupowych (15 i więcej miejsc) w terminie do 31 grudnia 2023 roku.

Co z trzecim odcinkiem Elki w Parku Ślaskim?

Pierwotna trasa „Elki” w Parku Śląskim to trzy odcinki, a kolejka kursowała w trójkącie – między Śląskim Wesołym Miasteczkiem, Planetarium Śląskim i Stadionem Śląskim. Pierwszy przetarg na odbudowę trzeciego odcinka Planetarium Śląskie – Stadion Śląski ogłoszono pod koniec maja 2023 r., ale został unieważniony.

W postępowaniu wpłynęła tylko jedna oferta od konsorcjum firm – Arco System i Intravi (wykonawców drugiego odcinka Elki) na kwotę ponad 74,5 mln zł. Tymczasem Park Śląski zamierzał przeznaczyć na odbudowę trzeciego odcinka kolejki niecałe 56 mln zł.

Pod koniec października 2023 r. ogłoszono drugi przetarg na budowę ostatniego odcinka Elki. Oferty można składać do 4 grudnia 2023 r. W Parku Śląskim liczą, że uda się zmieścić w budżecie zaplanowanym na tę inwestycję. W przeciwnym przypadku samorząd województwa śląskiego, który jest właścicielem Parku Śląskiego, będzie musiał dołożyć brakującą kwotę. Tak było już m.in. przy przetargu na budowę drugiego odcinka.

Stara Elka jeździła w WPKiW blisko 40 lat

Stara Elka została uroczyście otwarta 7 września 1967 r. Była to wówczas najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie – jej długość wynosiła ponad 5,5 km, a trasa była podzielona na trzy odcinki. W tej formie kolejka funkcjonowała do 2005 r. Później została zamknięta i rozebrana, z powodu złego stanu technicznego.

Przerwa w działaniu kolejki trwała do września 2013 roku, kiedy oddano do użytku nową Elkę. To tylko jeden odcinek pomiędzy Stadionem Śląskiem a Legendią Śląskim Wesołym Miasteczkiem, o długości blisko 2,2 km. W przeciwieństwie do starej kolejki można z niej korzystać przez cały rok, bo poza kanapami do dyspozycji są także gondole.

Sentymentalna przejażdżka Elką

Może Cię zainteresować:

Sentymentalna przejażdżka „Elką”. Parkowa kolejka na starych zdjęciach

Autor: Redakcja

05/12/2023

Postępy prac przy odbudowie drugiej linii Elki w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Postępy prac przy odbudowie drugiej linii „Elki” w Parku Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

21/04/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon