Dodatkowa kasa na przebudowę ul. Truchana w Chorzowie. Kiedy ruszą prace?

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozdała ponad 40 mln zł na wsparcie rozwoju gmin wchodzących w jej skład. Chorzów z tej puli otrzymał ponad 5 mln zł na przebudowę ul. Władysława Truchana. Prace mają się rozpocząć na przełomie kwietnia i maja 2023 r.

fot. Maciej Poloczek
Chorzow ulica truchana

Dotacja pochodzi z metropolitalnego Funduszu Odporności, nowego mechanizmu wsparcia rozwoju gmin w GZM. W pierwszej edycji tego funduszu rozdzielono 41,2 mln, którymi dofinansowano 27 projektów projektów inwestycyjnych. Wśród nich znalazł się projekt przebudowy ul. Władysława Truchana w Chorzowie. Miasto otrzymało na ten cel blisko 5,2 mln zł.

Kiedy rozpocznie się przebudowa ul. Truchana w Chorzowie?

Umowę na przebudowę ul. Truchana w Chorzowie podpisano w październiku 2022 r. Opiewa ona na kwotę ponad 11,9 mln zł. Poza dotacją z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii inwestycja uzyskała wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Prace drogowe mają się rozpocząć na przełomie kwietnia i maja 2023 r.

- Pierwszy etap wiązać się będzie z zamknięciem dla ruchu ul. Truchana na odcinku od ul. Strzelców Bytomskich do ul. Żeromskiego. Zakończenie prac na tym etapie zaplanowane jest na październik 2023 r. Po zakończeniu tego etapu rozpoczną się prace na drugi etapie - od ul. Żeromskiego do ul. Sienkiewicza – informują w Biurze Prasowym Urzędu Miasta Chorzów.

Z ul. Truchana zniknie charakterystyczna cegła klinkierowa (choć nie całkiem). Jezdnia ma być z nawierzchni bitumicznej, ale przy przejściach dla pieszych będą wyniesione wyspy z odzyskanej cegły. Na chodnikach mają został położone granitowe płyty. Zaplanowano blisko 80 miejsc postojowych dla samochodów osobowych.

Zmodernizowane ma być także uliczne oświetlenie. W projekcie zagospodarowania terenu wymieniono również nowe ławki stalowe i kosze na śmieci. Będą też nowe nasadzenia: róże kolumnowe, jarzęby turyndzkie i buki pospolite.

Prace przeprowadzi spółka Silesia Invest. Znana w Chorzowie

Zgodnie z umową przebudowa ul. Truchana powinna się zakończyć do 31 lipca 2024 r. Wykonawcą prac będzie spółka Silesia Invest z Gliwic, która w przetargu zaproponowała najniższą cenę. Ta sama firma pracowała przy, opóźnionej o ponad rok, przebudowie ul. 3 Maja w Chorzowie. Odpowiada także za przebudowę ul. Katowickiej w Chorzowie (na odcinku od estakady do ul. 3 Maja), gdzie już na początku inwestycji pojawiły się pierwsze opóźnienia.

Chorzów u Truchana

Może Cię zainteresować:

Kolejna ulica w centrum Chorzowa do przebudowy. Ogłoszono przetarg

Autor: Maciej Poloczek

05/07/2022

Chorzów Przebudowa ul Katowickiej

Może Cię zainteresować:

Pierwsze opóźnienia przy przebudowie ul. Katowickiej w Chorzowie. Będzie powtórka z ul. 3 Maja?

Autor: Maciej Poloczek

09/02/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon