Darmowy koncert w Parku Śląskim. Gambijski muzyk zagra na korze

Ma 21 strun i przypomina wielką gitarę, a jest to rodzaj harfy używanej w Afryce Zachodniej. Na korze, bo tak nazywa się ten instrument, w Parku Śląskim zagra gambijski muzyk Buba Badjie Kuyateh.

fot. FB/Buba Badjie Kuyateh
Darmowy koncert w Parku Śląskim Gambijski muzyk zagra na korze

Buba Badjie Kuyateh pochodzi z Gambii. Na korze gra od ponad 20 lat – koncertował w Gambii i Senegalu, a od 2012 r. także w Europie. Kora jest instrumentem zaliczanym do grupy chordofonów szarpanych, rodzajem 21-strunowej harfy.

Koncert na korze - 21-strunowej afrykańskiej harfie

Zbudowana jest z dużej tykwy rozciętej w połowie i pokrytej krowią skórą, tworzącej rezonator, do której przymocowany jest mostek, podobnie jak w lutni i gitarze. Brzmienie instrumentu przypomina dźwięk harfy – jest delikatne i urzekające.

- Występ artysty to popis umiejętności gry na 21-strunowym instrumencie, obfitujący w improwizacje i solówki, zapewniający niepowtarzalną ucztę dla ucha – zapewniają w Parku Śląskim.

Gra na korze to wielka sztuka. Wytrawny muzyk, taki jak Buba, potrafi zagrać jednocześnie trzy linie: akordy, linie basową i improwizacje – w całości, wraz z brzmieniem kojącego głosu Buby, tworzy to wspaniałą i odprężającą harmonię.

Wyjątkowy koncert odbędzie się w piątek, 30 czerwca 2023 r., w Ogrodzie Japońskim w Parku Śląskim. Początek występu o godz. 19.00. Wstęp jest bezpłatny.

Buba Badjie Kuyateh. Darmowy koncert w Parku Śląskim
Buba Badjie Kuyateh. Darmowy koncert w Parku Śląskim


Kierunek Chorzów Wycieczki w ramach święta GZM

Może Cię zainteresować:

Kierunek… Chorzów. Wycieczki w ramach święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Autor: Maciej Poloczek

28/06/2023

Swingowe potańcówki w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Swingowe potańcówki w Parku Śląskim. Taneczny powrót do przeszłości

Autor: Redakcja

28/06/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon