Damian Dąbrowski na aukcji chorzowskiego sztabu WOŚP. Można z nim zwiedzić Stację Meteorologiczną

Wśród ponad czterdziestu aukcji chorzowskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, jedna wzbudza szczególne zainteresowanie. To zwiedzanie Stacji Meteorologicznej z Damianem Dąbrowskim. Oczywiście w Planetarium – Śląskim Parku Nauki, gdzie od kilku miesięcy pracuje najbardziej znany ekspert od pogody na Górnym Śląsku.

fot. Krzysztof Malinowski/GZM
Damian Dąbrowski

Damiana Dąbrowskiego przedstawiać nie trzeba. Tysiące ludzi na Górnym Śląsku rozpoczyna dzień sprawdzając jego prognozę pogody. Od kilku miesięcy ten pogodowy ekspert pracuje w Planetarium – Śląskim Parku Nauki. Prowadzi tam m.in. warsztaty i jest kierownikiem Stacji Meteorologicznej.

Zwiedzanie Stacji Meteorologicznej z Damianem Dąbrowskim

Stacja Meteorologiczna, wraz z ogródkiem meteorologicznym, to część Planetarium Śląskiego na co dzień niedostępna dla zwiedzających. Ale przy okazji 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie można tam zajrzeć i to w towarzystwie wyjątkowego przewodnika. Zwiedzanie stacji meteo z Damianem Dąbrowskim to jedna z aukcji chorzowskiego sztabu WOŚP.

- Podczas indywidualnej wycieczki Damian Dąbrowski opowie o znajdujących się przyrządach, sposobach zbierania danych oraz odpowie na wszystkie nurtujące pytania – informują w sztabie.

Termin tej wycieczki zostanie ustalony ze zwycięzcą licytacji. Jednak, żeby wybrać się na takie zwiedzanie trzeba głęboko sięgnąć do kieszeni. W czwartek, 26 stycznia 2023 r., cena wynosiła 3 tys. zł, a aukcja kończy się w dzień 31. finału WOŚP, czyli w niedzielę, 29 stycznia 2023 r.

31. finał WOŚP. Chcemy wygrać z sepsą!

31. Finał WOŚP zagra pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych! Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

- Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów – informuje WOŚP.

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia - optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego Fundacja WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń.

Damian Dąbrowski

Może Cię zainteresować:

Damian Dąbrowski. Ze świecą szukać lepszego eksperta od pogody. Czytają go miliony ludzi

Autor: Katarzyna Pachelska

29/07/2022

WOŚP

Może Cię zainteresować:

Bieg z sercem WOŚP w Parku Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

09/01/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon