Czarny apartamentowiec z Chorzowa wśród najpiękniejszych budynków świata

Villa Reden znalazła się wśród zwycięzców konkursu International Architecture Awards 2022. To kolejna nagroda dla czarnego apartamentowca z Chorzowa.

Chorzów Villa Reden

Nie ma chyba bardziej znanego na świecie budynku z Chorzowa niż Villa Reden, która stoi przy ul. Lwowskiej 34. Ten czarny apartamentowiec zaprojektowany przez Macieja Frantę z Frantagroup Architects zdobył kolejną prestiżową nagrodę. Znalazł się wśród zwycięzców konkursu International Architecture Awards 2022, jako jeden ośmiu budynków w kategorii Mulit-Family Housing.

- Jako jedyny reprezentant Polski otrzymała tę prestiżową nagrodę wśród grona laureatów i wyróżnionych z całego świata. Nagroda przyznawana jest dla najbardziej spektakularnych i inspirujących budynków na świecie – czytamy na profilu Frantagroup Architects.

Nagrody dla Villi Reden

Konkurs International Architecture Awards jest organizowany od 2004 r. przez Museum of Architecture and Design, The European Center for Architecture Art Design i Urban Studies and Metropolitan Arts Press. Wcześniej Villa Reden został nagrodzona m.in. w konkursach: Architect of the Year Awards 2021, Eurasian Prize 2021, World Design Awards 2021, DNA Paris Design Awards, Iconic Awards 2021, Architecture MasterPrize 2021.

- Pojawiły się pewne zarzuty, że forma tego budynku jest obca od innych, ale… właśnie dlatego bardzo pasuje w tym miejscu. Ponieważ te wszystkie formy, które są wokół, są obce i ona dokomponowuje tę różnorodność tej okolicy. Formując ten budynek, jeżeli chodzi o kolory, dobór materiałów różnych elementów, chcieliśmy stworzyć formę nową, odróżniającą się od innych. Mamy obok drewniany kościółek, zbiornik betonowy, zabytkowy dworek parkowy i proste budynki z lat 70. ubiegłego wieku – mówił Maciej Franta w ubiegłym roku w wywiadzie dla portalu CHORZOWSKI.PL.

Maciej Franta przed Villą Reden

Może Cię zainteresować:

O najbardziej nagradzanym budynku ostatniego roku i współczesnej architekturze – rozmowa z Maciejem Frantą

Autor: Maciej Poloczek

09/11/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon