Cosmicon w Planetarium Śląskim. Gratka dla fanów fantastyki

Konkurs cosplay, zdjęcia z postaciami z „Gwiezdnych wojen”, a do tego spotkania, wykłady i dyskusje poświęcone fantastyce czy koncert muzyki z klasycznych gier komputerowych – w sobotę, 6 maja 2023 r. w Planetarium Sląskim rozpocznie się pierwszy Cosmicon, czyli Śląski Festiwal Fantastyki.

fot. FB/Polish Garrison 501st Legion
Cosmicon w Planetarium Śląskim Gratka dla fanów fantastyki

Cosmicon w Planetarium Śląskim odbędzie się dwa dni światowym Dniu Gwiezdnych Wojen (Star Wars Day). To nieoficjalne święto fanów serii, a jego data święta została wybrana z fonetycznego przekształcenia sentencji pochodzącej z filmu „May the Force be with You!”, która jest wymawiana podobnie do „May the 4th be with You!”. W Parku Śląskim nie zabraknie postaci z gwiezdnej sagi.

- W przestrzeniach naszej placówki spotkają się fani i twórcy. I chociaż pewnie nie rozstrzygniemy czy skuteczniejszą bronią jest miecz świetlny, fazer, czy Mjolnir, to na Cosmiconie pojawią się postaci z wielu fantastycznych opowieści – zapowiadają w planetarium.

Pierwszy taki konwent w Planetarium Śląskim

Po raz pierwszy w przestrzeniach Planetarium - Śląskiego Parku Nauki odbędą się spotkania, wykłady i dyskusje poświęcone fantastyce. Będzie też konkurs cosplay oraz koncert muzyki z klasycznych gier komputerowych w wykonaniu Katoda (tylko na to wydarzenie obowiązują bilety, udział w pozostałych jest bezpłatny).

- Brama Światów, (znajdująca się na północ od placu z pomnikiem Mikołaja Kopernika) zaprowadzi Was do "Starego Świata" - czyli konwentu fantastyki z gatunku "magii i miecza", organizowanego przez naszych przyjaciół z pobliskiej "Leśniczówki" – dodają w planetarium.

W czasie konwentu czynne będą także ekspozycje astronomia oraz geofizyka, a w sali głównej odbywać się będą seanse. Bilety na te atrakcje można nabyć w kasach Planetarium Śląskiego lub przez internet.

PLAN KONWENTU COSMICON ROZDZIAŁ I. „KONIUNKCJA ŚWIATÓW” - 6 MAJA 2023

 • 12.00 - Atrium z zegarem słonecznym – otwarcie Konwentu, wystrzał z hakownicy oraz pokaz walk na miecze (w tym na miecze świetlne). W razie niepogody otwarcie oraz pokaz walk odbędą się w holu Parku Nauki.
 • 13.00 - Sala Idei – „STAR WARS w Polsce” - panel z udziałem członków Polish Garrison 501st Legion oraz Łukasza Liszki – polskiego twórcy modeli 3D z filmów i gier.
 • 14.00- Sala Idei - „Poszukiwanie życia w kosmosie” - panel naukowy – Grzegorz Przybyła, Damian Jabłeka - Planetarium Śląskie
 • 15.00 - Sala Idei - „Wiernie czy pięknie?” - panel tłumaczy literatury science-fiction – Piotr W. Cholewa, David French, Marta Duda-Gryc, Anna Mazur
 • 16.00 - Sala Idei - „Cyfrowe światy” - panel twórców gier komputerowych – Michał Cholewa, Kamil Bilczyński, Wojciech Rutkowski
 • 17.00 - Sala Idei – „Akademia Superbohaterów” - panel naukowy – dr Tomasz Rozek.
 • 18.00 - Hol Parku Nauki - Otwarty Konkurs Cosplay.
 • 19.00 - Sala Planetarium – Katod - „Cyfrowe Marzenia” - koncert muzyki z gier komputerowych.

W międzyczasie:

 • 12.00-18.00 - Hol Planetarium - Warsztaty dla dzieci z tworzenia eliksirów i smoczych jaj
 • 11.00-18.00 - Hol Planetarium – Interaktywna wystawa Muzeum Historii Komputerów i Informatyki
 • 11.00-18.00 - Sala Inspiracji - Strefa Gier Planszowych Ludiversum - planszówkowa kawiarnia

Przez cały dzień będą dostępne Foodtrucki na placu z pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz strefa chillout. W wyznaczonych strefach planetarium będą też obecni wystawcy, w tym m.in. strefa targowa, Śląski Klub Fantastyki, wystawa plakatów z filmów Science-Fiction, stanowisko z muzyką filmową oraz wystawa modeli ze świata Star Wars.

W niedzielę, 7 maja 2023 r., w Planetarium Śląskim pozostaną wystawcy oraz legioniści z Legionu 501, którzy chętnie pozować będą gościom do zdjęć.

Powrót śląskich strachów czyli Noc Muzeów w chorzowskim skansenie

Może Cię zainteresować:

Powrót śląskich strachów, czyli Noc Muzeów w chorzowskim skansenie

Autor: Redakcja

05/05/2023

Orientalne smaki w Chorzowie czyli Festiwal Azjatycki na rynku

Może Cię zainteresować:

Orientalne smaki w Chorzowie, czyli Festiwal Azjatycki na rynku

Autor: Redakcja

04/05/2023

Nocne zwiedzanie Urzędu Miasta Chorzów W tym roku w rycerskich klimatach

Może Cię zainteresować:

Nocne zwiedzanie Urzędu Miasta Chorzów. W tym roku w rycerskich klimatach

Autor: Redakcja

04/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon