Co z kolejką wąskotorową w Parku Śląskim? Czy jest szansa na powrót kolejnej atrakcji?

W Parku Śląskim trwają prace przy odbudowie kolejnego odcinka „Elki”, podpisano także umowę na modernizację Kanału Regatowego, a w planach jest jeszcze budowa nowej „Fali”. Te inwestycje cieszą, ale wielu chciałoby jeszcze powrotu Parkowej Kolei Wąskotorowej. Nie ma na to co liczyć, co w rozmowie z CHORZOWSKI.PL potwierdził Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

fot. fotopolska.eu
Parkowa Kolej Wąskotorowa

Parkowa Kolej Wąskotorowa została uruchomiona w 1957 roku. Początkowo kursowała na odcinku Przystań – Zoo, ale później wydłużono jej trasę do Śląskiego Wesołego Miasteczka i liczyła w sumie 4,2 km. Ta atrakcja od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem gości parku, a w weekendy na trasę wyjeżdżały nawet dwa lub trzy składy. Tak było do lat 80. ubiegłego wieku, kiedy ograniczono kursy i zamknięto dwa przystanki. W 2011 r. stara wąskotorówka po raz ostatni wyjechała w trasę.

Kolej zamknięto ze względu na zły stan techniczny. Stare torowisko trzeba było rozebrać, ale podjęto decyzję o odbudowie wąskotorówki. W 2014 r. odtworzono pierwszy odcinek między Śląskim Wesołym Miasteczkiem i Śląskim Ogrodem Zoologicznym. Rok później miał zostać wyremontowany kolejny – między zoo a Planetarium Śląskim, a w 2016 r. planowano uruchomić ostatni odcinek, między planetarium a stacją Przystań. Z tych planów nic nie wyszło, a od 2017 r. kolejka znów jest nieczynna.

Wąskotorówki nie będzie. W Parku Śląskim ma być zerowa emisja spalin

W ramach projektu modernizacji Parku Śląskiego wraca część jego dawnych atrakcji, a inne są odnawiane. Obecnie trwa odbudowa drugiego odcinka Kolei Linowej „Elka”. Podpisano już także umowę na modernizację Kanału Regatowego, a w planach jest także budowa nowej „Fali”. Wielu chciałoby także powrotu Parkowej Kolei Wąskotorowej. Na to jednak nie ma co liczyć, co w rozmowie z portalem CHORZOWSKI.PL potwierdził marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

- Przyjmujemy kierunek terenu, gdzie emisyjność będzie zerowa, albo bardzo niska. Nie chcemy w Parku Śląskim nadmiernej emisji spalin, a wiadomo, że kolejka w tym klasyczny stylu właśnie z tym by się wiązała. Chcemy, żeby to był teren gdzie można oddychać świeżym i czystym powietrzem, żeby te „zielone płuca Śląska” były rzeczywiście zielone – zaznaczył marszałek Chełstowski.

Marszałek dodał, że także ruch samochodowy w Parku Śląskim będzie jeszcze bardziej ograniczany. Nawet pod nową „Falę” nie będzie można podjechać własnym autem, a planowane jest uruchomienie niskoemisyjnych busów, które będą podwozić na parkowe kąpielisko. Park Śląski - jak dodał Jakub Chełstowski – ma być miejscem ekologicznym.

Umowa na modernizację Kanału Reagtowego w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Podpisano umowę na modernizację Kanału Regatowego w Parku Śląskim. Pierwszy etap zakończy sie w 2023 r.

Autor: Maciej Poloczek

18/01/2023

Gospoda Parkowa

Może Cię zainteresować:

Zanim powstał Park Śląski była… Gospoda Parkowa. Zobaczcie jak wyglądała

Autor: Redakcja

05/03/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon