Podpisano umowę na modernizację Kanału Regatowego w Parku Śląskim. Pierwszy etap zakończy sie w 2023 r.

Kanał Regatowy w Parku Śląskim będzie jak nowy. W środę, 18 stycznia 2023 r., podpisano umowę na pierwszy etap jego modernizacji. Prace będą kosztować ponad 17 mln zł i mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Modernizacja Kanału Regatowego to jedna z trzech dużych inwestycji w Parku Śląskim, które miały się rozpocząć jeszcze w ubiegłym roku. Poza tym zadaniem chodzi o odbudowę drugiego odcinka „Elki” i budowę nowe „Fali”. Sytuacja gospodarcza zmieniała się jednak bardzo dynamicznie i był problem z przetargami. Ofert albo nie było, albo były na kwoty o wiele wyższe niż planowano wydać.

W końcu samorząd województwa, czyli właściciel Parku Śląskiego, dokapitalizował spółę i przetargi udało się rozstrzygnąć. W 2022 roku podpisano jednak jedynie umowę na odbudowę drugiego odcinka kolejki „Elka” – od Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego.

Pierwszy etap modernizacji Kanały Regatowego ma się zakończyć w 2023 r.

Umowę na pierwszy etap modernizacji Kanału Regatowego podpisano 18 stycznia 2023 r. Prace będą kosztować ponad 17 mln zł i – zgodnie z umową – mają się zakończyć w ciągu 270 dni. Ten etap obejmie m.in. remont nabrzeży kanału, wyspy i prowadzących na nią mostków, które obecnie są wyłączone z użytkowania, a także odmulenie kanału.

- Jednocześnie jesteśmy w trakcie przygotowywania koncepcji otoczenia kanału. Do końca roku chcemy przygotować przetarg, po to żeby wykonawca otoczenia rozpoczął prace od razu po zakończeniu pierwszego etapu. Liczymy, że za 1,5 roku do 2 lat cała inwestycja zostanie zakończona – mówił Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

Bartłomiej Pietruszewski, dyrektor pionu hydrotechnicznego w firmie PBW Inżynieria, która będzie realizowała inwestycję, zaznaczył, że prace będą zaprojektowane tak, żeby ograniczyć źródła emisji hałasu, pyłów czy zanieczyszczeń jakie mogą trafić do wody. Dodał, że główne prace będą dotyczyły modernizacji nabrzeża kanału.

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, podkreślił, że inwestycje realizowane obecnie w Parku Śląskim to kontynuacja działań, które rozpoczął poprzedni zarząd województwa z marszałkiem Wojciechem Saługą na czele. W 2018 roku przygotowano plan rewitalizacji parku, który obejmował ponad 20 różnych projektów, na które – jak przypomniał Saługa – zabezpieczono kwotę ponad 280 mln zł, głównie z unijnego programu JESSICA.

- Ten projekt się rozwija. Teraz na inwestycje w Parku Śląskim nazbierało się już prawie 770 mln zł. To prawie tyle co na transformację energetyczną województwa śląskiego w najbliższych 10 latach - zaznaczył Wojciech Saługa.

Co z budową nowej „Fali” w Parku Śląskim?

Z trzech dużych inwestycji, które miały się rozpocząć w Parku Śląskim jeszcze w 2022 r. pozostała jeszcze budowa nowego kąpieliska „Fala”. Wybrano już wykonawcę - to konsorcjum firm, których liderem jest Mostostal Zabrze, ale umowy na budowę jeszcze nie podpisano.

- Niestety procedury odwoławcze trochę trwają, bo oczywiście zgodnie z prawem oferenci zgłosili szereg uwag rozstrzygnięcia przetargu. Odbyła się już sprawa w Krajowej Izbie Odwoławczej i jest pozytywne dla nas rozstrzygnięcie, ale musi się jeszcze uprawomocnić. Myślę, że za trzy lub cztery tygodnie umowa na budowę nowej „Fali” zostanie podpisana – powiedział marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski.

Budowa nowej „Fali” będzie kosztować ponad 135 mln zł. Inwestycja będzie sfinansowana z budżetu województwa śląskiego oraz unijnego programu JESSICA.

Park slaski kanal regatowy

Może Cię zainteresować:

Kanał Regatowy i Ośrodek Sportów Wodnych w Parku Śląskim na starych zdjęciach

Autor: Redakcja

15/05/2024

Park Śląski Nowa Fala wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Dodatkowa kasa dla Parku Śląskiego. Będzie nowa „Fala” i kolejny odcinek „Elki”

Autor: Maciej Poloczek

06/10/2022

Jakub Chełstowski

Może Cię zainteresować:

Sejmik przyjął budżet i wyznaczył priorytety. To m.in. in vitro, Planetarium Śląskie i Fala w Parku Śląskim

Autor: Patryk Osadnik

20/12/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon