„Muzykanci” i „Ptaki” odzyskają dawny blask. Rozpoczęła się renowacja kolejnych rzeźb w Parku Śląskim

We wtorek, 11 stycznia 2022 r., przekazano do renowacji kolejne rzeźby w Parku Śląskim. Tym razem dawny blask odzyskają „Muzykanci” Stanisława Pietrusy i „Ptaki” Urszuli Kaczmarczyk.

Prace konserwatorskie przy rzeźbach tworzących Galerię Rzeźby Śląskiej w Parku Śląskim trwają od wielu miesięcy. W czwartym etapie tych prac nowe życie dostaną m.in. „Muzykanci” i „Ptaki”. Obie rzeźby pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku, a w 2011 roku zostały wpisane do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego i objęte ochroną konserwatorską.

„Muzykantom” skradziono flet

Tak, jak w przypadku pozostałych parkowych rzeźb, czas odcisnął na nich swoje piętno i uległy one częściowemu zniszczeniu w wyniku oddziaływania czynników atmosferycznych. Dodatkowo „Muzykanci” padli ofiarą kradzieży. Pierwotnie postać kobiety trzymała w dłoniach miedziany flet, który był już wielokrotnie dorabiany i znów kradziony. Renowacja rzeźb obejmie ich pełną konserwację – techniczną i estetyczną.

- Niezwykle ważnym aspektem prac będzie zabezpieczenie powierzchni eksponatów przed dalszymi zniszczeniami powstającymi na skutek oddziaływania czynników atmosferycznych. Zabiegi te umożliwią zachowanie dzieł w jak najlepszym stanie przez wiele kolejnych lat – podkreślają w Parku Śląskim.

Miedziany flet „Muzykantów” ma zostać odtworzony, ale ze względu na częste kradzieże dorabianego elementu, będzie wykonany z żywicy epoksydowej patynowanej na kolor starej miedzi. Koszt prac to ponad 72 tys. zł, a ich wykonawcą jest Piotr Krzemień z Wolbromia.

Galeria Rzeźby Śląskiej

Galeria Rzeźby Śląskiej powstała z inicjatywy gen. Jerzego Ziętka i katowickiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Wybrani rzeźbiarze byli zapraszani do udziału w wystawie plenerowej i początkowo na ekspozycję wykonywali rzeźby z gipsu. Po ocenie komisji kwalifikacyjnej oraz widzów kilka z nich było wybieranych do realizacji w trwałym materiale tworząc stałą plenerową wystawę. Później artyści przywozili tylko szkice i na ich podstawie wybierane były projekty do realizacji. Pierwszy taki plener zorganizowano w 1963 roku, a ostatni w 1983.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon