Chorzowski schron bojowy odzyska pierwotny wygląd

Schron bojowy nr 5 Obszaru Warownego Śląsk od dwóch lat jest oficjalnie zabytkiem. Teraz obiekt z Chorzowa odzyska pierwotny wygląd. Stowarzyszenie Pro Fortalicium poinformowało, że rozpoczął się remont elewacji schronu.

To chyba najbardziej znany obiekt Obszaru Warownego Śląsk. Ciężki schron bojowy nr 5 znajduje się przy ul. Katowickiej w Chorzowie, czyli przy ruchliwej trasie Katowice – Bytom i tysiące osób przynajmniej widziało go zza szyby samochodu.

Schronem zarządza stowarzyszenie Pro Fortalicium i od 2003 r. jest on udostępniony do zwiedzania. W marcu 2021 r. chorzowski schron, wraz z najbliższym otoczeniem, został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Teraz rozpoczął się remont jego elewacji.

- Pierwszy etap to piaskowanie elewacji. Piaskowanie, które spędzało nam sen z powiek. Wiecie, że cała "5" zaciaprana została lata temu smołą. Efekty znacie - ciągłe złuszczenia, spękania. Jednym słowem masakra – napisali w mediach społecznościowych członkowie chorzowskiego koła Pro Fortalicium.

Piaskowanie przeprowadzane jest tak, by nie zaszkodzić elewacji i nie zetrzeć śladów deskowania. Jednocześnie należy dokładnie pozbyć się smoły i niezliczonych warstw farb i brudów.

Schrony w Chorzowie

Ciężki schron bojowy nr 5 to część tzw. Punktu Oporu „Łagiewniki” i miał chronić to osiedle (dziś dzielnicę Bytomia). Budowa tego punktu oporu rozpoczęła się w 1936 i aż do wybuchu II wojny światowej wzmacniano jego poszczególne odcinki.

Obiekt jest dwukondygnacyjny, połączony za pomocą dwóch włazów wejściowych ze stalowymi drabinkami do wspinania. Na obu kondygnacjach jest siedem pomieszczeń. Na górnej była m.in. strzelnica z dwoma ciężkimi karabinami maszynowymi, a dolna była częścią mieszkalną dla dowództwa i załogi.

W Chorzowie jest także m.in. schron dowodzenia Obszaru Warownego „Śląsk”. Znajduje się na Górze Redena przy ul. Parkowej. Wybudowano go celowo w odległości kilku kilometrów od polskiej linii obronnej i ówczesnej polsko-niemieckiej granicy. Dziś to jedyny w kraju tego rodzaju obiekt, tak duży i dobrze zachowany. Został udostępniony do zwiedzania w 2012 r., a trzy lata później wpisany do rejestru zabytków.

Śląska Linia Maginota

W latach międzywojennych przez górnośląską aglomerację przebiegała granica polsko-niemiecka. Do jej obrony zbudowano system fortyfikacji Obszar Warowny „Śląsk”, zwany śląską Linią Maginota. Fortyfikacje rozciągają się na odcinku około 60 km – od Przeczyc na północy, po Wyry na południu.

Obszar Warowny „Śląsk” budowano w latach 1933 – 1939. Składało się na niego w sumie około 180 obiektów, takich jak: schrony, tradytory artyleryjskie, fortyfikacje polowe, koszary czy magazyny. Ta linia umocnień nie spełniła jednak swojej roli w wojnie obronnej w 1939 r., podobnie jak niecały rok później francuska Linia Maginota. Ta śląska linia obronna nie została zaatakowana frontalnie, a już 2 września 1939 r., ze względu na położenie taktyczne, jednostki Wojska Polskiego wycofano ze Śląska.

Chorzów schron bojowy ul Okrężna

Może Cię zainteresować:

Kolejny schron bojowy z Chorzowa uznany za zabytek. Gdzie się znajduje?

Autor: Maciej Poloczek

09/11/2021

Chorzow schron bojowy

Może Cię zainteresować:

Schrony bojowe z Chorzowa w końcu uznane za zabytki! Gdzie się znajdują?

Autor: Redaktor Chorzowski

07/04/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon