Chorzowscy radni apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o uznanie języka śląskiego

Rada Miasta Chorzów zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, by podpisał ustawę nadającą językowi śląskiemu status języka regionalnego. Tylko jeden radny Prawa i Sprawiedliwości głosował za przyjęciem apelu.

fot. Maciej Poloczek
Marsz autonomi

Do uznania języka śląskiego za język regionalny brakuje już tylko podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Po 17 latach starań i kilku „zmielonych" w Sejmie projektach ustaw, teraz zmiany w Ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym poparła większość posłów i senatorów.

Co zrobi prezydent? Czas ma do końca maja. O podpisanie ustawy apelowali m.in.: premier Donald Tusk, samorządowcy (w tym prezydent Sosnowca), radni Sejmiku Województwa Śląskiego czy poseł PiS z Rybnika Bolesław Piecha. List do prezydenta w tej sprawie skierowali także ludzie nauki, kultury i mediów (nie tylko z Górnego Ślaska) – w tym prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego (i wielu innych językoznawców) oraz Olga Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody Nobla.

Uznanie języka śląskiego za język regionalny popiera m.in. radny Prawa i Sprawiedliwości

W czwartek, 23 maja 2024 r., apel do prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie ustawy nadające językowi śląskiemu status języka regionalnego przyjęła Rada Miasta Chorzów. Czytamy w nim m.in., że śląskie środowiska od wielu lat zabiegały o wprowadzenie regulacji prawnych, które nie tylko podniosą prestiż języka, którego używanie w kontaktach domowych zadeklarowało w ostatnim spisie powszechnym ponad 460 tys. osób, ale przede wszystkim umożliwią powstrzymanie jego zaniku.

- Ślązacy dali wyraz swego przywiązania do tego kluczowego elementu swojego kulturowego dziedzictwa, prowadząc w ostatnich latach na bezprecedensową skalę działania twórcze i promocyjne. Ich plonem są liczne teksty literackie i spektakle teatralne. Śląski pojawia się w nowych kontaktach, co dowodzi, że jest językiem żywym i przedmiotem troski wspólnoty swoich użytkowników. Ten zapał nie zastąpi jednak systematycznych działań na polu edukacji, które, w obliczu uniformizacyjnej presji kultury globalnej, stanowią jedyną szansę na przetrwanie wyróżniających śląską społeczność kulturowych atrybutów (…) Wierzymy, że Pan Prezydent doceni wysiłek tysięcy obywateli Rzeczypospolitej Polskiej włożony w zachowanie bezcennej spuścizny, jaką dla wspólnot i jednostek jest język serca – zaznaczają radni w apelu.

Za przyjęciem apelu do prezydenta Andrzeja Dudy głosowało 19 chorzowskich radnych - wszyscy obecni na sesji członkowie klubów Koalicji Obywatelskiej i Ruchu Samorządowego Szymona Michałka oraz Michał Pricel z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Pozostali radni PiS (Bernadeta Biskup, Grzegorz Krzak i Jacek Nowak) wstrzymali się od głosu.

Co da uznanie śląskiego za język regionalny?

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, język śląski ma zostać do niej dopisany jako, drugi po języku kaszubskim, język regionalny. Oznacza to m.in. możliwość wprowadzenia język śląskiego do szkół (jako przedmiotu nieobowiazkowego), stawiania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości, w których używanie języka śląskiego deklaruje ponad 20 proc. mieszkańców (czyli m.in. w Chorzowie, gdzie zadeklarowało to w ostatnim spisie powszechnym 25 proc. mieszkańców), dofinansowanie działalności związanej z zachowaniem języka śląskiego czy wprowadzenie do Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych dwóch przedstawicieli osób posługujących się językiem śląskim.

Czy przed Urzędem Miasta Chorzów staną tablice w języku śląskim Jest wniosek do prezydenta Andrzeja Kotali

Może Cię zainteresować:

Czy przed Urzędem Miasta Chorzów staną tablice w języku śląskim? Jest wniosek do prezydenta Andrzeja Kotali

Autor: Maciej Poloczek

12/09/2023

Ruch Chorzów ze statuetką Kamrat Ślōnskij Gŏdki

Może Cię zainteresować:

Ruch Chorzów ze statuetką „Kamrat Ślōnskij Gŏdki”

Autor: Redakcja

11/10/2023

Andrzej duda podpis

Może Cię zainteresować:

Brakuje tylko jednego podpisu w sprawie języka śląskiego. Wysłano list do prezydenta Andrzeja Dudy

Autor: Maciej Poloczek

10/05/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon