Ruch Chorzów ze statuetką „Kamrat Ślōnskij Gŏdki”

We wtorek, 10 października 2023 r., podczas uroczystej gali w Chorzowskim Centrum Kultury podsumowano dziewiątą edycję akcji „Gōdomy po ślōnsku”. W tym roku za promowanie języka śląskiego statuetką „Kamrat Ślōnskij Gŏdki” został wyróżniony m.in. klub Ruch Chorzów.

„Gōdomy po ślōnsku” to akcja Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy Pro Loquela Silesiana i Fundacji Silesia z Chorzowa. Jej celem jest promowanie języka śląskiego i zachęcanie do używania go w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, firmach usługowych, w urzędach, szkołach i placówkach kultury. Takie miejsca oznaczane są naklejką „Gōdomy po ślōnsku”.Przyznawane są także tytuły „Kamrata Ślōnskij Gŏdki”.

„Staramy się kultywować ślōnsko gŏdka, nie brakuje jej na szpilach”

W tym roku jednym z „Kamratów Ślōnskij Gŏdki” został klub Ruch Chorzów. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 10 października 2023 r. w Chorzowskim Centrum Kultury statuetkę oraz pamiątkowy certyfikat, z rąk prezes Fundacji Silesia Izabeli Nowak, odebrał prezes Ruchu Chorzów Seweryn Siemianowski. Niebieskich reprezentowali także piłkarze – Tomasz Foszmańczyk i Patryk Sikora.

- W imieniu całego klubu dziękuję kapitule za wyróżnienie oraz pomysłodawcy, Markowi Nowakowi, za taką inicjatywę. To ważne, by pamiętać o swoich korzeniach. Staramy się kultywować ślōnsko gŏdka, nie brakuje jej na szpilach – mówił prezes Siemianowski, cytowany przez klubowe media.

Tytułem „Kamrata Ślōnskij Gŏdki” w tym roku nagrodzono także: Jadwigę Spyrę, Piotra Długosza, Jana Musialika, Dariusza Niebudka i Zbigniewa Stryja.

Wizualizacja nowego stadionu Ruchu Chorzów

Może Cię zainteresować:

"Wstępnie" przyznano pieniądze na stadion Ruchu Chorzów

Autor: Patryk Osadnik

09/10/2023

Ruch Chorzów przegrał z Pogonią Szczecin

Może Cię zainteresować:

„Nie wykorzystaliśmy swoich szans”. Ruch Chorzów przegrał z Pogonią Szczecin

Autor: Maciej Poloczek

08/10/2023

Czy przed Urzędem Miasta Chorzów staną tablice w języku śląskim Jest wniosek do prezydenta Andrzeja Kotali

Może Cię zainteresować:

Czy przed Urzędem Miasta Chorzów staną tablice w języku śląskim? Jest wniosek do prezydenta Andrzeja Kotali

Autor: Maciej Poloczek

12/09/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon