Chorzów w latach 30. XX wieku. Zdjęcia mistrza fotografii krajoznawczej

Od trzech lat nie było już Królewskiej Huty, a miasto nosiło nazwę Chorzów. W 1937 odwiedził je Henryk Poddębski, jeden z najwybitniejszych przedwojennych polskich fotografów, który po tej wizycie zostawił serię zdjęć. Są na nich m.in. ratusz, huta (wówczas Piłsudskiego), ówczesna szkoła handlowa, szkoła im. Juliusza Ligonia czy chorzowskie kościoły. Zapraszamy na fotograficzną podróż do przeszłości.

Henryk Poddębski, autor zdjęć przedwojennego Chorzowa, urodził się w 1890 r. w Chrząstowie (dziś dzielnicy Koniecpola), więc na Górny Śląsk nie miał daleko. Jednak jeszcze jako dziecko przeprowadził się z rodziną do Warszawy, gdzie później m.in. prowadził swój własny zakład fotograficzny.

Poddębski był członkiem Polskiego Towarszystwa Krajoznawczego, w którym pełnił funkcję sekretarza w komisji fotograficznej. Zajmował się przede wszystkim fotografią dokumentalna, krajoznawczą i pejzażową. W okresie międzywojennym był jednym z najwybitniejszych w swoim fachu. Miał dobre oko i najlepszy sprzęt.

Chorzów w obiektywie Henryka Poddębskiego

W latach 20. i 30. XX wieku odbył z apartem fotograficznym wiele podróży po terenach II Rzeczpospolitej, podczas których dokumentował najważniejsze zabytki miast, krajobrazy miast i wsi oraz codzienne życie ludzi. Odwiedził m.in. Galicję, Karpaty, Kujawy, Mazury, Wiekopolskę, Podole czy Wołyń oraz Górny Śląsk.

Po jednej ze swoich wypraw na Górny Śląsk w drugiej połowie lat 30. XX wieku pozostawił m.in. serię zdjęć z Chorzowa. Są na nich m.in. ratusz, huta (wówczas Piłsudskiego), ówczesna szkoła handlowa, szkoła im. Juliusza Ligonia czy chorzowskie kościoły. Zapraszamy na fotograficzną podróż do przeszłości.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon