Chorzowska rzeźba matki z dzieckiem zostanie odnowiona. Inaczej mogłaby się rozpaść

Matka z dzieckiem na kilka tygodni zniknie z chorzowskiego Parku Róż. Rzeźba, autorstwa Andrzeja „Setty” Szczepańca przejdzie renowację konserwatorską. Zajmą się tym fachowcy z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Rzeźba matki z dzieckiem stoi w chorzowskim Parku Róż od 1979 r. Już dwukrotnie, w 2000 i 2015 r., była poddawana renowacji, ale wtedy prace dotyczyły wyłącznie jej zewnętrznej konstrukcji.

- Rzeźba od kilku miesięcy nie jest w najlepszym stanie. Sporo na niej ubytków. Spod jasnej warstwy widać spękania spowodowane korozją metalu – podkreśla Łukasz Adamczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chorzów.

Renowacji matki z dzieckiem obejmie m.in. stalową konstrukcję rzeźby

Chorzowska rzeźba to drut zalany żywicą, więc teraz prace konserwatorskie obejmą także jej stalową konstrukcję wewnętrzną. Dlatego musi zostać przetransportowana do pracowni konserwatorskiej. Tam zostaną odnowione elementy zbrojenia, uzupełnione ubytki i nałożone nowe warstwy pokrycia. Renowację przeprowadzi dr Agnieszka Trzos z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wykona ją w ramach prac ze studentami, dlatego miasto zapłaci jedynie za transport do pracowni oraz za materiały.

– Rzeźba waży prawie 300 kilogramów. Jej transport to niełatwe przedsięwzięcie logistyczne. Trzeba będzie ją odciąć od cokołu, a wszystkie prace konserwatorskie wykonywać przy wykorzystaniu specjalistycznego dźwiga – wyjaśnia Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Wiceprezydent Michalik zaznaczył, że rzeźba matki z dzieckiem trwale wpisała się w przestrzeń Parku Róż, więc chcą to dzieło sztuki uratować. Konserwacja ma potrwać kilka tygodni, więc rzeźba do Chorzowa wróci prawdopodobnie przed świętami Bożego Narodzenia.

Modernizacja Kanału Regatowego w Parku Śląskim na zdjęciach 8

Może Cię zainteresować:

Modernizacja Kanału Regatowego w Parku Śląskim. Zobaczcie jak postępują prace

Autor: Maciej Poloczek

19/10/2023

Chorzów Orliki

Może Cię zainteresować:

Odnowiono Orliki w Chorzowie. Sezon kończy się w listopadzie

Autor: Redakcja

17/10/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon