„Ten koleś bierze nóż…” w Chorzowie Batorym

„Nóż”, „Vendetta” czy „Cierń” – te kawałki z lat 90. XX wieku z pewnością pamiętają miłośnicy hard core’u. To grupa Illusion, która znów gra i wkrótce zagra w Chorzowie.

fot. Illusion
Koncert Illusion w MDK Batory 17 grudnia 2023 r

Ten, kto dorastał w latach 90. XX wieku i słuchał ostrzejszej muzyki, musiał choć raz usłyszeć Illusion (bądź usłyszeć o Illusion). Zespół został założony w 1992 r. w Gdańsku przez Tomasza „Lipę” Lipnickiego (wokal, gitara), Jurka „Jerrego” Rutkowskiego (gitara) i Pawła Herbascha (perkusja), do których wkrótce dołączył Jarek Śmigiel (bas).

„Ten koleś bierze nóż”

W 1993 r. zwyciężył w konkursie Marlboro Rock-in, wystąpił na festiwalu w Jarocinie i Festiwalu Sztuki w Żarnowcu, pojawił się też w Szwajcarii na festiwalu Gampel. W latach 90. XX wieku Illusion wydał pięć albumów, z takimi kawałkami jak: „Nóż”, „Vendetta” czy „Cierń”. Zyskał uznanie fanów ciężkiego grania, a ich muzykę określano jako fuzję muzyki hard core i grunge. Grupa zdobyła trzy złote płyty, a to oznaczało sprzedaż minimum 100 tys. egzemplarzy.

Illusion zawiesił działalność i w 1999 r. w gdańskim klubie „Kwadratowa” zagrał swój pożegnalny koncert. Przypomniał o sobie w 2008 r. - wystąpił z zespołami Acid Drinkres, Coma i Hunter we wrocławskiej Hali Stulecia i… zniknął na kolejne trzy lata. W 2011 r. zespół nagrał nowe utwory, wydał płytę „The Best Of”, zagrał kilka koncertów i… tyle.

Illusion. Koncert w MDK Batory – 17 grudnia 2023 r.

W 2014 r. Illusion wydał pierwszą od 16 lat studyjną płytę „Opowieści” i ruszył w trasę koncertową promującą nowy krążek. Kolejny album „Anhedonia” ukazał się cztery lat później. W niedzielę, 17 grudnia 2023 r., wystąpi w MDK Batory. W składzie: Tomasz „Lipa” Lipnicki (wokal, gitara), Jurek „Jerry” Rutkowski, Paweł Herbasch i Jarek Śmigiel.

Złota Maska dla Teatru Rozrywki w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Złota Maska dla Teatru Rozrywki w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

28/11/2023

Tadeusz Popiel Opieka przemysłu nad rękodziełami i rolnictwem

Może Cię zainteresować:

„Sztuka wobec przemysłu”. Nowa wystawa w Muzeum Hutnictwa

Autor: Maciej Poloczek

27/11/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon