Chorzów chce wpisania tradycji hutniczych na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Czy Florian dołączy do Barbórki? Chorzowska Rada Miasta chce wpisania tradycji hutniczych, jako przejawu kultu św. Floriana, na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Od czterech lat znajduje się tam m.in. wspomniana górnicza Barbórka.

Święty Florian Huta Batory

Uroczystą uchwałę „w sprawie rozpoczęcia starań o wpisanie tradycji hutniczych na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego” Rada Miasta Chorzów przyjęła 25 sierpnia 2022 r. Termin nie jest przypadkowy. W przyszłym miesiącu mija 220. rocznica uruchomienia Huty Królewskiej.

- 27 września 1802 roku o godzinie 9.00 rano dokonano pierwszego spustu surówki żelaza w Hucie „Królewskiej” na Górnym Śląsku nieopodal wsi Chorzów. Budowa huty i jej rozwój zainicjowała rozwój kolonii robotniczej, która stała się zaczątkiem naszego miasta. Tym samy historia Huty Królewskiej jest nieodzowną częścią dziedzictwa kulturowego naszego miasta – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Hutnicze tradycje wiążą się z kultem św. Floriana

Rada Miasta Chorzów postanowiła upamiętnić to historyczne wydarzenie i – jak czytamy dalej – wyrazić szacunek dla pokoleń ludzi, którzy na przestrzeni ponad dwóch wieków tworzyli przemysłowe miasto Królewska Huta, a następnie Chorzów. Hutnicze tradycje wiążą się z kultem św. Florian, który patronuje zawodom związanym z ogniem, a od 1993 r. także miastu Chorzów.

- Honorując rocznicę 220-lecia uruchomienia Huty Królewskiej oraz mając na uwadze znaczenie niematerialnych aspektów dziedzictwa kultury hutniczej dla zasobów lokalnej i regionalnej historii, w tym pamięci zbiorowej deklarujemy podjęcie starań zmierzający do wpisu tradycji hutniczych jako przejawu kultu Świętego Floriana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego – zapewniają chorzowscy radni.

Na liście niematerialnego dziedzictwa jest już blisko 50 wpisów

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa powstaje od 2014 r. Rejestr tworzony według zasad przyjętych Konwencją UNESCO. Jest spisem przejawów żywego dziedzictwa niematerialnego z terenu Polski i ma charakter wyłącznie informacyjny. Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

Wniosek o wpis na listę mogą zgłaszać m.in. środowiska lub społeczności związane z praktykowanie tradycji czy zwyczajów lub kultywujące pamięć historyczną. Obecnie na krajowej liście jest 49 wpisów. Wśród nich, od 2018 r., górnicza Barbórka, jako doroczny świąteczny obyczaj i nieodłączny element górniczej tożsamości.

Koenigshuette

Może Cię zainteresować:

Chorzów świętuje Floriana i przywraca dawne tradycje

Autor: Redaktor Chorzowski

04/05/2021

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie już gotowe. Zobaczcie jak wygląda wystawa

Autor: Maciej Poloczek

26/11/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon