Chorzów chce oddać za darmo zabytkowy ratusz w Hajdukach. To szansa na uratowanie neobarokowego gmachu

Zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym prawdopodobnie znów zmieni właściciela. Miasto przejęło neobarokowy gmach w 2018 r., co kosztowało 2,7 mln zł. Jednak do tej pory nie udało się znaleźć dla niego pomysłu ani inwestora. Teraz zabytkiem zainteresował się chorzowski Sąd Rejonowy. Miasto chce oddać budynek za darmo.

fot. Maciej Poloczek
Chorzów Batory Zabytkowy ratusz

Pięć lat temu, po wielu latach starań, miasto przejęło od prywatnego właściciela zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym. Szybko przedstawiono też przyszłego dzierżawcę byłego ratusza - Fundację Giesche, która wcześniej odnowiła katowicką Fabrykę Porcelany. Jednak po sprawdzeniu stanu technicznego budynku fundacja zrezygnowała z podpisania umowy.

Miasto szukało pomysłu dla neobarokowego gmachu, ale musiało go też ratować. Po latach zaniedbań konieczny był tam remont dachu, który przeprowadzono w 2021 r. Kosztowało to ponad 1,2 ml zł. Oprócz więźby dachowej, nowych dachówek i uzupełnienia wcześniej naprawianych miejsc, wykonano wtedy także gzymsy, uzupełniono dekoracje, zamontowano nowe rynny, płotki i okna. Nadal jednak nie było inwestora, aż do teraz.

Do zabytkowego ratusza w Chorzowie Batorym wprowadzi się sąd?

W lutym 2023 r. na sesji Rady Miasta Chorzów Mariola Roleder, zastępca prezydenta miasta, poinformowała, że zabytkowym ratuszem zainteresowany jest Sąd Rejonowy w Chorzowie. Potwierdziliśmy to wtedy w sądzie, ale usłyszeliśmy też, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości. Wydaje się, że teraz jest już krok dalej.

W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów, zaplanowanej na 30 marca 2023 r., znalazł się projekt uchwały „w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości stanowiących własność Miasta Chorzów, położonych w Chorzowie przy ul. Ratuszowej 3 i ul. Ratuszowej 5”. Chodzi o budynek byłego ratusza oraz sąsiednią działkę, która ma służyć jako parking.

- Darowizna nieruchomości (…) nastąpi na rzecz Skarbu Państwa - Sądu Rejonowego w Chorzowie – czytamy w projekcie uchwały.

Gmach powstał jako siedziba naczelnika Bismarckhütte

Neobarokowy gmach przy dzisiejszej ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhütte. Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 r. stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego.

Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja. Później gmach trafił w ręce „Solidarności”, a ta szybko go sprzedała. W rękach prywatnych pozostawał do 2018 r. i popadał w ruinę. W 2004 r. gmach wpisano do rejestru zabytków województwa śląskiego. Jest objęty pełną ochroną konserwatorską.

AKTUALIZACJA, 30.03.2023 r.:

Chorzowscy radni przyjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości stanowiących własność
Miasta Chorzów, położonych w Chorzowie przy ul. Ratuszowej 3 i ul. Ratuszowej 5.

Zabytkowy ratusz w Hajdukach

Może Cię zainteresować:

Ratunek dla ratusza w Hajdukach. Zabytkiem zainteresowany jest chorzowski sąd

Autor: Maciej Poloczek

07/02/2023

Ratusz Hajduki

Może Cię zainteresować:

Ratusz w Chorzowie Batorym ma nowy dach, ale co dalej? Czy zabytek doczeka się kompleksowego remontu?

Autor: Maciej Poloczek

07/09/2021

Hala targowa, czyli barbarzyństwo w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Hala targowa, czyli barbarzyństwo w Chorzowie

Autor: Redakcja

28/06/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon