Chcieli ukraść wyposażenie zabytkowego ratusza w Chorzowie. Wpadli na gorącym uczynku

Policjanci z Chorzowa zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy próbowali ukraść elementy wyposażenia zabytkowego ratusza przy ul. Ratuszowej. Złodzieje wpadli na gorącym uczynku.

Chcieli ukraść wyposażenie zabytkowego ratusza

W miniony poniedziałek, 17 kwietnia 2023 r., policjanci otrzymali zgłoszenie o kilku osobach, które demontują wyposażenie byłego hajduckiego ratusza przy ul. Ratuszowej w Chorzowie Batorym. Mundurowi udali się na miejsce i przy budynku zauważyli dwóch mężczyzn.

Próbowali ukraść stalowe drzwi

- Okazało się, że lokalni stróże prawa złapali ich na gorącym uczynku podczas próby kradzieży stalowych drzwi zabezpieczających wejście do budynku. Niedoszli złodzieje zdążyli je zdemontować, lecz nie potrafili ich ze sobą zabrać – informuje mł. asp. Karol Kolaczek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.

Chorzowianie, w wieku 30 i 33 lat, odpowiedzą za usiłowanie kradzieży. Dodatkowo młodszy z nich posiadał przy sobie marihuanę. Grozi im do 10 lat więzienia.

Przypomnijmy, że neobarokowy gmach przy dzisiejszej ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhütte. Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 r. stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego.

Zabytkowym ratuszem zainteresowany jest chorzowski sąd

Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja. Później gmach trafił w ręce „Solidarności”, a ta szybko go sprzedała. W rękach prywatnych pozostawał do 2018 r. i popadał w ruinę. Później przejęło go miasto, ale przez lata nie znalazło dla nowej funkcji, ani inwestora. Wyremontowano jedynie dach.

Teraz zabytkowym gmachem zainteresowany jest Sąd Rejonowy w Chorzowie. Nie oznacza to, że sąd miałby opuścić swoją dotychczasową siedzibę przy ul. Rostka. Ratusz w Batorym miałby być kolejnym budynkiem chorzowskiego sądu. W marcu 2023 r. miejscy radni wyrazili zgodę na przekazanie byłego ratusza wraz z sąsiednią działką w ramach darowizny. Decyzja w sprawie ewentualnego przejęcia gmachu należy do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Chorzów Batory Zabytkowy ratusz

Może Cię zainteresować:

Chorzów chce oddać za darmo zabytkowy ratusz w Hajdukach. To szansa na uratowanie neobarokowego gmachu

Autor: Maciej Poloczek

20/03/2023

Zabytkowy ratusz w Hajdukach

Może Cię zainteresować:

Ratunek dla ratusza w Hajdukach. Zabytkiem zainteresowany jest chorzowski sąd

Autor: Maciej Poloczek

07/02/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon