Będzie słodka impreza, czyli Dzień Miodu w chorzowskim skansenie

Ceniony w kuchni, medycynie i kosmetyce. O wszystkich zaletach miodu będzie się można przekonać podczas plenerowej imprezy w chorzowskim skansenie.

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” tradycyjnie organizuje Dzień Miodu. Najbliższa edycja tej plenerowej imprezy zaplanowana jest na niedzielę, 7 lipca 2024 r. W godzinach 12.00-17.00 w chorzowskim skansenie będzie można poznać tradycje pszczelarskie na Śląsku, dowiedzieć się o szerokich możliwościach zastosowania miodu, a także spróbować wyrobów pszczelarskich.

- Miód jest jednym z najstarszych i najbardziej naturalnych produktów spożywczych na świecie. Jego unikalne właściwości sprawiają, że jest ceniony zarówno w kuchni, jak i w medycynie oraz kosmetyce – podkreślają w chorzowskim skansenie.

Dzień Miodu w chorzowskim skansenie – 7 lipca 2024 r.

Wraz ze Śląskim Związkiem Pszczelarzy zaplanowano w skansenie pokazy wirowania miodu, czyli wydobywania go z plastra oraz lania świec woskowych. W zagrodzie sołtysa pasieka edukacyjna „Skrzydlaci Przyjaciele” zaprezentuje sprzęt pszczelarski i ul pokazowy oraz poprowadzi warsztaty „Jak żyją pszczoły”. Z kolei edukatorzy ze skansenu zaproszą na zajęcia, podczas których najmłodsi goście muzeum będą malować prawdziwy ul w przygotowane wcześniej wzory oraz warsztaty wykonywania świec z pszczelej węzy.

Zagroda z Frydka będzie miejscem prezentacji zabytkowego, unikatowego sprzętu pszczelarskiego oraz pokazów i warsztatów prac pszczelarskich. Przy chałupie z sołtysa odbędzie się wyjątkowy konkurs – producenci wystawią swe miody tak, by goście wydarzenia mogli ich spróbować i wybrać najlepszy. Ogłoszone zostaną takze wyniki konkursu kulinarnego „Miodowe Maszkety”.

Zaplanowano także wykłady profesora Artura Stojko specjalizującego się w apiterapii, czyli leczniczych właściwościach miodu. O szerokim zastosowaniu miodu i produktów pochodnych będzie się można dowiedzieć także od pszczelarzy, którzy będą mieli w skansenie swoje stanowiska.

W naszej galerii możecie zobaczyć jak było podczas ubiegłorocznej edycji imprezy.

Swieto miasta chorzow

Może Cię zainteresować:

Święto Miasta Chorzów 2024. Co zaplanowano?

Autor: Redakcja

25/06/2024

Franz waxman

Może Cię zainteresować:

„Chorzowska Rapsodia”. Muzyczno-filmowa uczta w ramach festiwalu „Kierunek GZM”

Autor: Redakcja

24/06/2024

Muzeum Hutnictwa nagrodzone za Wydarzenie Muzealne Roku 2023

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa nagrodzone za Wydarzenie Muzealne Roku 2023

Autor: Maciej Poloczek

24/06/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon