„Chorzowska Rapsodia”. Muzyczno-filmowa uczta w ramach festiwalu „Kierunek GZM”

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje siódmą rocznicę istnienia i w nadchodzący weekend, 28-30 czerwca 2024 r., organizuje kolejny festiwal mikrowypraw „Kierunek GZM”. Wśród blisko 180 takich wycieczek jedną zaplanowano w Chorzowie, choć będzie to wycieczka „stacjonarna”. To „Chorzowska Rapsodia”, czyli muzyczno-filmowa uczta w Chorzowskim Centrum Kultury.

fot. franzwaxman.com
Franz waxman

„Chorzowska Rapsodnia” to mikrowyprawa, która odbędzie się w niedzielę, 30 czerwca 2024 r., o godz. 17.00. Jej uczestnicy będą się mogli cofnąć do lat 50. i 60. XX w., kiedy związani z Chorzowem kompozytorzy: Franz Waxman oraz Zygmunt Wichary święcili triumfy na muzycznych scenach, wpisując się trwale w historię polskiej i światowej muzyki.

Franz Waxman (na zdjęciu) był dwukrotnym zdobywcą filmowego Oskara, aż dwunastokrotnie nominowanym do tej nagrody. Napisał muzykę do ponad 200 filmów. Pracował dla największych amerykańskich wytwórni filmowych. Z kolei Zygmunt Wichary to pianista, aranżer, lider orkiestr i zespołów rozrywkowych i popularyzator jazzu w Polsce. Pod jego skrzydłami zaczynali karierę Urszula Dudziak i Zbigniew Namysłowski.

- Dorobek muzyczny obydwu artystów zostanie zaprezentowany we współczesnej kompozytorskiej i aranżacyjnej odsłonie, przy wykorzystaniu diametralnie innych możliwości technologicznych. Złożą się na niego nowe kompozycje i aranżacje inspirowane archiwalnymi nagraniami i oryginalnymi ścieżkami dźwiękowymi, przetworzone przez współczesne techniki kompozytorskie i producenckie z wykorzystaniem syntezatorów, orientalnych fletów oraz 8 innych instrumentów muzycznych. Premierowy materiał pt. „Chorzowska Rapsodia” zostanie skomponowany i zaprezentowany na żywo przez multiinstrumentalistę Piotra Steczka – informują organizatorzy wydarzenia.

Publiczność będzie miała okazję obejrzeć film „Bulwar Franza Waxmana” - fabularyzowany dokument z 2011 r., który nigdy nie trafił do masowej emisji oraz zwiedzić z przewodnikiem (dr Jacek Kurek) wystawę pamiątek i archiwaliów związanych z chorzowskimi kompozytorami, które znajdują się w muzealnych i prywatnych zbiorach, i które nie były dotąd udostępniane publiczności. W wydarzeniu wezmą udział reżyser filmu Marek Kosma Cieśliński oraz rodzina Zygmunta Wicharego.

Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Muzeum Hutnictwa nagrodzone za Wydarzenie Muzealne Roku 2023

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa nagrodzone za Wydarzenie Muzealne Roku 2023

Autor: Maciej Poloczek

24/06/2024

Cmentarz hutniczy gliwice

Może Cię zainteresować:

Ostatnie miejsca na wycieczki Ślązaga w ramach Święta Metropolii - Kierunek GZM: po Cmentarzu Hutniczym w Gliwicach i po Katowicach śladami Żydów

Autor: Katarzyna Pachelska

23/06/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon