Będzie nowy stadion Ruchu Chorzów? W budżecie miasta na 2023 zaplanowano skromną kwotę

Chorzowscy radni przyjęli w czwartek, 15 grudnia 2022 r., budżet miasta na 2023 r. Znalazły się tam pieniądze na budowę nowego stadionu Ruchu Chorzów, to… 3,6 mln zł. Na co zaplanowano taką skromną kwotę?

fot. UM Chorzów/Wizualizacja nowego stadionu Ruchu Chorzów
Nowy stadion Ruchu Chorzów wizualizacja

Projekt budżetu Chorzowa na 2023 r. przedstawiono pod koniec listopada. W planie wydatków majątkowych znalazła się m.in. pozycja pod nazwą „Budowa stadionu Ruchu Chorzów przy ul. Cichej 6 w Chorzowie”. Na ten cel zaplanowano… 3,6 mln zł. Od razu pojawiły się spekulacje na co wystarczy taka skromna kwota. Może nowy projekt stadionu czy kolejna makieta? Nic z tych rzeczy.

- Kwota 3 mln 600 tys. zł na budowę stadionu Ruchu, która znalazła się w budżecie na 2023 rok, to zabezpieczenie wkładu własnego, w przypadku starania się przez miasto o finansowanie zewnętrzne dla tej inwestycji – poinformował CHORZOWSKI.PL Tomasz Breguła, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Chorzów.

Miasto będzie się starało o dotację na budowę stadionu Ruchu Chorzów

O tym, że miasto będzie się starało o dotację na budowę nowego stadionu dla Niebieskich w październiku w Rozmowie Dnia Radia Piekary wspominał Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa. - Czy stadion nowy powstanie? Mam nadzieję, że tak, ale nie chce deklarować żadnych terminów. Nie ma jednak wątpliwości, że sytuacja Ruchu się poprawiła, sytuacja miasta się pogorszyła – mówił wiceprezydent.

Marcin Michalik zaznaczył, że nowy stadion jest potrzebny, bo obecny odbiega od standardów XXI wieku. Miesiąc później po raz kolejny powtórzył to prezes Ruchu Chorzów, Seweryn Siemianowski. Po zakończeniu jesiennej rundy rozgrywek 1. ligi, którą Niebiescy zakończyli na 3. miejscu, zaznaczył, że stadion to jedna z największy bolączek klubu.

- Trzeba by już budować nowy stadion, ale na wszystko przyjdzie czas. Mam nadzieję, że miasto, z którym dobrze współpracujemy, będzie chciało to zrobić, bo to jest potrzeba nr 1 w mieście – mówił prezes.

Prezydent Kotala już w 2010 r. obiecywał nowy stadion Ruchu Chorzów

Przypomnijmy, że budowę nowego stadionu Ruchu Chorzów prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala obiecywał już w 2010 r. Pięć lat później zaprezentowano makietę stadionu, a w 2016 r. miała się rozpocząć jego budowa. Jak wiadomo nic z tego nie wyszło.

Władze miasta tłumaczą, że musiały wielokrotnie ratować klub z kłopotów finansowych, a teraz sytuacja finansowa Chorzowa nie pozwala na taką inwestycję. Obecnie koszt budowy nowego stadiony przy ul. Cichej szacowany jest na ponad 200 mln zł.

Seweryn Siemianowski

Może Cię zainteresować:

Gramy o mistrzostwo 1. ligi – zapewnia prezes Ruchu Chorzów, Seweryn Siemianowski

Autor: Maciej Poloczek

16/11/2022

Stadion im. Michała Grażyńskiego

Może Cię zainteresować:

Stadion Ruchu im. Grażyńskiego. To była tylko sanacyjna propaganda!

Autor: Maciej Poloczek

31/10/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon