Będzie nowa stawka opłat za przedszkola w Chorzowie. Przygotowano projekt uchwały

Rodzice przedszkolaków z Chorzowa muszą się przygotować na większe wydatki. Od września planowana jest podwyżka opłat w przedszkolach prowadzonych przez miasto.

fot. pixabay.com
Będzie nowa stawka opłat za przedszkola w Chorzowie

Projekt uchwały „w sprawie ustalenia opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez Miasto Chorzów” znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów zaplanowanej na 20 kwietnia 2023 r.

Zgodnie z prawem oświatowym w publicznym przedszkolu każde dziecko powinno mieć zapewnione nauczanie, wychowanie i opiekę bezpłatnie przez co najmniej pięć godzin dziennie. Każda kolejna godzina może być płatna. I tak jest w Chorzowie.

Wzrosną opłaty za przedszkola w Chorzowie

Według założeń projektu uchwały od 1 września 2023 r. opłata za korzystanie z wychowania przedszkolnego, w czasie przekraczającym pięciogodzinny wymiar zajęć, ma wynosić 1,30 zł za jedną godzinę. W tym roku obowiązuje stawka 1,14 zł, a w 2019 r. było to 1 zł.

- Opłata, o której mowa (...) jest naliczana za każdą rozpoczętą godzinę faktycznego pobytu dziecka w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej – czytamy w projekcie uchwały.

Tak jak dotychczas, gdy do gdy do przedszkola uczęszcza dwoje lub więcej dzieci będących rodzeństwem, przy czym jedno z nich jest objęte rocznym przygotowaniem przedszkolnym, opłata za drugie dziecko wynosić ma 100% ustalonej kwoty, a za trzecie i każde kolejne dziecko 50%.

Tym razem chorzowscy radni wyjątkowo wcześnie zabierają się za ustalenie opłat za wychowanie przedszkolne na kolejny rok szkolny. W ubiegłym roku pierwszą uchwałę w tej sprawie podjęto dopiero 25 sierpnia i miała wejść w życie 1 września.

Została więc unieważniona przez wojewodę śląskiego, bo nie zachowano co najmniej 14 dniowego vacatio legis. Kolejną uchwałę w tej sprawie podjęto 29 września, a nowe stawki opłat weszły w życie dopiero od 1 listopada.

AKTUALIZACJA, 20.04.2023 r.:

Radni przyjęli uchwałę „w sprawie ustalenia opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego w przedszkolach prowadzonych przez Miasto Chorzów”.

Chorzów

Może Cię zainteresować:

Program rewitalizacji Chorzowa. Nabór projektów i spacery po mieście

Autor: Maciej Poloczek

17/04/2023

Chorzów Teren po zawalonej hali MTK

Może Cię zainteresować:

Wojewoda zablokował budowę osiedla przy Parku Śląskim. Chodzi o teren byłych Międzynarodowych Targów Katowickich

Autor: Maciej Poloczek

14/04/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon