Aleja chorzowskiego Kocyndra. Chcą upamiętnić kultowy klub studencki

W Chorzowie chcą upamiętnić kultowy klub studencki. Jedna z alejek w Parku Hutników ma nosić nazwę „Aleja chorzowskiego Kocyndra”. To inicjatywa byłych prezesów Regionalnego Ośrodka Studenckiego.

Kocynder Chorzów

W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów, zaplanowanej na 25 stycznia 2024 r., znalazł się projekt uchwały w sprawie nadania nazwy „Aleja chorzowskiego Kocyndra” jednej z alejek w Parku Hutników. Alejka biegnie od dawnej ul. Sądowej (obecnie ul. Jagiellońskiej), gdzie znajdował się Kocynder, do parkingu przed Pałacem Ślubów przy ul. Dąbrowskiego.

Chorzowski „Kocynder” powstał w 1970 r.

Historia Regionalnego Ośrodka Studenckiego Kocynder w Chorzowie rozpoczęła się w listopadzie 1970 r. Klub działał z przerwami do roku 2015, a ostatecznie zakończył działalność w 2018 roku. Jak przypominają jego byli prezesi, którzy wystąpili z inicjatywą upamiętnienia Kocyndra, klub zorganizował setki imprez kulturalnych dla mieszkańców miasta i województwa, szybko zyskując miano jednego z najlepszych klubów studenckich w Polsce.

- W swej działalności Kocynder skupiał nie tylko studentów i absolwentów szkół średnich i wyższych, ale też młodych pracowników zakładów przemysłowych i rzemieślniczych. Ta ogromna, bo licząca kilka setek osób grupa przez lata działania nadawała ton działalności rozrywkowej i kulturalnej miasta, skierowanej nie tylko do młodych ludzi. Począwszy od prelekcji i odczytów, poprzez koncerty muzyki poważnej, jazzu i bluesa, meetingi poetyckie i spektakle teatralne, imprezy regionalne, a na balach i dyskotekach skończywszy – podkreślają byli prezesi Kocyndra.

Studencki klub z Chorzowa doczekał się nawet swojego hymnu. Słowa napisali Urszula Biniszkiewicz i Krzysztof Ochwat, a opracował go muzycznie Krzysztof Ochwat. Jego refren brzmi:

Bo w „Kocyndrze” jest najlepiej,
każdy to wie.
Bo w „Kocyndrze” najweselej bawimy się.
Tu beztrosko i swobodnie upływa czas.
Tu o smutkach zapomina zawsze każdy z nas.

Byli prezesi Kocyndra przekonują, że klub zasługuje na upamiętnienie, bo to „ładny, ważny i chlubny kawałek kulturalnej historii Chorzowa”. Komisja Kultury i Sportu Rady Miasta Chorzów, jednogłośnie poparła ich wniosek. Ostateczna decyzja należy do radnych.

Park Śląski (WPKiW) w latach 50. XX wieku

Może Cię zainteresować:

Wilhelm Szewczyk uwielbiał tam spacerować. Park Śląski na zdjęciach z lat 50. XX wieku

Autor: Tomasz Borówka

12/01/2024

Chorzów Słowak

Może Cię zainteresować:

Ranking Perspektywy 2024. Najlepsze licea i technika w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

11/01/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon