Śląskie Wesołe Miasteczko. Tak rodził się pierwszy w Polsce lunapark

Śląskie Wesołe Miasteczko ma już ponad 60 lat. Pierwszy w Polsce lunapark został otwarty 12 września 1959 r. Zobaczcie na zdjęciach jak wyglądała dzisiejsza Legendia w początkach swojego istnienia.

Śląskie Wesołe Miasteczko zaczęto budować w roku 1956. Pierwsi goście odwiedzili ten pierwszy w Polsce lunapark 12 września 1959 roku. Nadal jednak było rozbudowywane o kolejne atrakcje, których rok później na 39 hektarach lunaparku było ich już 63. Wesołe Miasteczko cieszyło się ogromną popularnością. W dni pracujące było w stanie przyciągnąć kilka tysięcy klientów, w wolne od pracy - kilkadziesiąt.

Mamy fotografie zdjęcia makiety Śląskiego Wesołego Miasteczka, fotografie z jego budowy i pierwszych miesięcy jego działania, które wyszperaliśmy w Archiwum Państwowym w Katowicach. Widać tam m.in. wieżę dużych samolotów.

Diabelski Młyn tylko na makiecie

Natomiast tylko na makiecie projektowanego Wesołego Miasteczka ujrzymy jedno z najbardziej kultowych urządzeń lunaparku, jakim jest obecnie Diabelski Młyn. Jednak ta największa karuzela w Polsce (ma 40 metrów wysokości) stanęła w Wesołym Miasteczku dopiero w roku 1978.

Dzisiaj lunapark jest w rękach firmy ze Słowacji. Nazywa się Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko. Nowy inwestor ocalił kilkanaście zabytkowych już wręcz karuzel, na czele z Diabelskim Młynem, Dużymi Samolotami i filiżankami.

Sentymentalna przejażdżka Elką

Może Cię zainteresować:

Sentymentalna przejażdżka „Elką”. Parkowa kolejka na starych zdjęciach

Autor: Redakcja

05/12/2023

Park slaski kanal regatowy

Może Cię zainteresować:

Kanał Regatowy i Ośrodek Sportów Wodnych w Parku Śląskim na starych zdjęciach

Autor: Redakcja

15/05/2024

Chorzow w serialu "Daleko do szosy"

Może Cię zainteresować:

Dawny Chorzów na kadrach z serialu „Daleko od szosy”. Rynek bez estakady, schody przy Wolce czy dawny dworzec

Autor: Redakcja

12/12/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon