ZTM wprowadza automaty biletowe w autobusach i tramwajach. Metropolia zaprasza do testowania

W autobusach i tramwajach Zarządu Transportu Metropolitalnego będą wprowadzane automaty biletowe obsługujące płatności zbliżeniowe. Metropolia testuje nowe rozwiązania i do testów zaprasza także mieszkańców. Każdy będzie mógł je wypróbować podczas konsultacji, które odbędą się w najbliższych dniach. Będzie można też wyrazić swoją opinię na ich temat.

fot. ZTM
ZTM nowe kasowniki

Nowoczesne, czytelne kasowniki oraz automaty obsługujące płatności zbliżeniowe będą wprowadzane sukcesywnie w autobusach i tramwajach Zarządu Transportu Metropolitalnego. 12 i 13 stycznia ochotnicy będą mogli skorzystać z innowacji i wyrazić swoje zdanie na ich temat. Montaż kasowników i biletomatów to jeden z elementów wprowadzenia nowego systemu płatności w pojazdach ZTM.

- Wszystkie nowe autobusy i tramwaje, kursujące w ramach ZTM, będą systematycznie wyposażone w nowe urządzenia. Pierwsze z nich to automaty z ekranem dotykowym, które będą obsługiwać karty ŚKUP, jak również płatności zbliżeniowe. Podobne urządzanie, z dużym i dotykowym ekranem, funkcjonują od 2019 r. w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach - czytamy w komunikacie Metropolii ZTM.

Drugim typem urządzeń będą kasowniki, które będą służyć do rejestracji biletów zapisanych na kartach ŚKUP.

Ile urządzeń zostanie zamontowanych?

Zgodnie z zapowiedzią ZTM, urządzenia będą montowane proporcjonalnie do liczby drzwi w pojeździe. Oznacza to, że autobus z trzema wejściami będzie miał trzy urządzenia - główny automat z ekranem dotykowym oraz dwa mniejsze kasowniki. Dzięki tej zmianie zarówno osoby korzystające z karty ŚKUP, jak i zbliżeniowego środka płatniczego, będą mogły kupić bilet.

Urządzenia obligatoryjnie będą montowane w nowych pojazdach. Przewoźnicy będą mieli 12 miesięcy od zawarcia umowy na montaż automatów i kasowników w pojazdach, a zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, pojazdy ZTM będą musiały zostać wyposażone w jeden główny automat obsługujący płatności zbliżeniowe.

- W trosce o to, aby urządzenia w możliwie największym stopniu spełniały oczekiwania podróżnych, Metropolia zaprasza mieszkańców do udziału w konsultacjach. (...) Zgłaszane uwagi będą analizowane i uwzględniane w pracach nad ostatecznym kształtem systemu. - dodaje Metropolia ZTM.

Chętnych do przetestowania urządzeń zarząd ZTM zaprasza mieszkańców do siedziby Urzędu Metropolitalnego GZM przy ul. Barbary 21A, w dniach 12-13 stycznia 2022 roku. Osoby, które chcą wziąć udział, proszone są o zgłoszenie się na adres: l.korsak@metropoliagzm.pl lub m.polap@metropoliagzm.pl wraz z podaniem numeru telefonu do kontaktu oraz proponowanych godzin.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzow centrum przesiadkowe

Boże Narodzenie 2020: Zmiany w komunikacji...

Chorzów Centrum Przesiadkowe

ZTM zawiesza i ogranicza linie autobusowe. Także w Chorzowie

Chorzów Rynek Centrum Przesiadkowe

Od stycznia zniknie jedna z linii autobusowych w Chorzowie?

Chorzow tramwaje centrum przesiadkowe

Kierowcy nie chcą sprzedawać biletów

Chorzow centrum przesiadkowe

Ruszają nowe autobusowe linie metropolitalne....

Chorzow hajducka

Kolejny etap przebudowy ul. Hajduckiej w...

Chorzow centrum przesiadkowe

Stacja kolejowa Chorzów Rynek? Jest list do...