Znowu Alba! Rozstrzygnięto przetarg na odbiór odpadów z Chorzowa. Czy będą kolejne podwyżki?

W końcu rozstrzygnięto przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z Chorzowa. Usługi te nadal świadczyć będzie spółka PTS Alba, a miasto zapłaci za to ponad 11 mln zł więcej niż planowało! Czy to oznacza kolejne podwyżki?

Smieci chorzow

Sprawa przetargu na odbiór odpadów z Chorzowa ciągnęła się prawie rok. Po tym gdy w lutym 2020 r. spółka PTS Alba zerwała zawartą z miastem wieloletnią umowę, zawartą z tą spółką umowę krótkoterminową. Nowy przetarg miał być rozstrzygnięty do czerwca minionego roku, ale sprawa się przeciągała i postępowanie unieważniono. Ogłoszono kolejny przetarg, który został rozstrzygnięty dopiero pod koniec 2020 r.

W nowym przetargu na „Świadczenie usług odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach na terenie Miasta Chorzów” wpłynęła tylko jedna oferta od Przedsiębiorstwa Techniki Sanitarnej ALBA sp. z o.o. Oznaczony termin wykonania tej usługi to 31 grudnia 2021 r.

W informacji z otwarcia ofert można przeczytać, że kwota jaką zamawiający (czyli miasto) zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia wynosi 26 mln zł, zaś oferta spółki PTS Alba, która wygrała przetarg opiewa na sumę ponad 37,6 mln zł!

Będzie kolejna podwyżka opłat za odbiór śmieci z Chorzowa?

Wynik przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z Chorzowa oznacza, że miasto będzie musiało zapłacić za tę usługę ponad 11 mln zł więcej niż planowało. Czy mieszkańcy Chorzowa maja się przygotować na kolejną podwyżkę stawek za odbiór odpadów?

Przed zerwaniem przez spółkę PTS Alba wieloletniej umowy, za obiór odpadów w Chorzowie płaciliśmy 12 zł miesięcznie od osoby przy zbiórce selektywnej i 20 zł jeżeli nie wypełniano tego obowiązku. Później te stawki podniesiono do 26,90 zł i 53,80 zł. Miały one obowiązywać jedynie tymczasowo do czasu rozstrzygnięcia nowego przetargu.

Jednak już w listopadzie ubiegłego roku Rada Miasta Chorzów przyjęła takie same stawki. Było to przed rozstrzygnięciem przetargu, gdy miasto zakładało, że wyda na odbiór i zagospodarowanie odpadów nie 37,6 mln zł, a 26 mln zł. Kto zatem pokryję tę różnicę?

Przypomnijmy, że gmina Chorzów posiada w Przedsiębiorstwie Techniki Sanitarnej ALBA sp. z o.o. 33,33% udziałów.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon