Znów podwyżka! Od marca drożej za śmieci w Chorzowie

Po roku znów podwyżka. Od 1 marca 2023 r. w Chorzowie będą obowiązywać nowe stawki za gospodarowanie opadami komunalnymi. Uchwałę w tej sprawie w czwartek, 2 lutego 2023 r., przyjęli chorzowscy radni.

Chorzów śmietnik

Ostatnia podwyżka opłat za śmieci w Chorzowie weszła w życie 1 marca 2022 r. Opłaty wzrosły wtedy z 26,90 zł do 28,90 zł od osoby za odpady segregowane i z 53,80 zł na 57,80 zł za niesegregowane. Po roku mieszkańcy miasta znów będą musieli głębiej sięgnąć do kieszeni.

Opłaty za śmieci w Chorzowie wzrosną o ponad 20 proc.

Chorzowscy radni przyjęli uchwałę w sprawie ustalenia nowych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Od 1 marca 2023 r. będą wynosić:

  • stawka podstawowa (za odpady segregowane) – 34,90 zł miesięcznie za osobę
  • opłata podwyższona (za odpady niesegregowane) – 69,80 zł miesięcznie za osobę

Urzędnicy tłumaczą, że podniesienie opłat było konieczne w związku z rozstrzygnięciem przetargu na świadczenie usług odbioru i zagospodarowania odpadów, którego koszty są znacznie wyższe niż dotychczasowe.

- Wzrost kosztów uzasadnia się konsekwencją zmian rynkowych spowodowanych wzrostem cen usług, materiałów i paliw oraz wzrostem minimalnego wynagrodzenia na co przedkłada się również konflikt zbrojny w Ukrainie oraz nienotowany do tej pory, bardzo wysoki poziom inflacji – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie podwyżek.

Do przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z Chorzowa zgłosiła się tylko jedna firma – Alba. Jak tłumaczył na sesji rady Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa, przyjęcie tej oferty było konieczne, bo inaczej za kilka dni w mieście nikt nie wywoziłby śmieci.

Butelkomat w Carrefour

Może Cię zainteresować:

W chorzowskim Carrefourze można zarabiać na swoich śmieciach. W sklepie stanął PETfur

Autor: Maciej Poloczek

12/01/2023

Ule dach wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Pasieki z recyklingu elektrycznych śmieci?

Autor: Reklama

21/06/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon