Znamy zwycięzcę 64. Olimpiady Astronomicznej w Planetarium Śląskim!

Dwadzieścioro uczniów z całej Polski zmagało się w finale 64. Olimpiady Astronomicznej w Planetarium Śląskim. Kto najlepiej sobie poradził?

Jakub wrobel

Do pierwszego etapu tegorocznej rywalizacji w Olimpiadzie Astronomicznej, który odbywał się drogą korespondencyjną, zgłosiło się 175 uczniów z całej Polski. Spośród nich jury zakwalifikowało do finału 20 osób. Obył się on w miniony weekend, 12 – 13 czerwca 2021 r., w Planetarium Śląskim w Chorzowie.

- W ciągu dwóch dni olimpijczycy rozwiązywali zadania teoretyczne, z analizy danych, a także obserwacyjne pod sztucznym niebem planetarium – czytamy w informacji Planetarium Śląskiego.

Laureaci 64. Olimpiady Astronomicznej

Kto najlepiej poradził sobie z tymi zadaniami?

I miejsce - Jakub Wróbel - XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie

II miejsce - Aleksander Waczyński - CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie

III miejsce - Antoni Skoczypiec - V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

IV miejsce - Piotr Tokarczyk - III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu

V miejsce - Milan Wowra - II LO im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku

- Piątka laureatów będzie reprezentowała Polskę podczas Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która w tym roku ze względu na pandemię COVID-19 zostanie zorganizowana w formie online – informują pracownicy Planetarium Śląskiego.

Olimpiada Astronomiczna jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych tego rodzaju rywalizacji w Polsce. Organizowana jest od 1957 roku.

fot. FB/Planetarium Śląskie

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon