Znaleziona karta i własne zakupy. Mieszkaniec Chorzowa może dostać 10 lat.

Mieszkaniec Chorzowa znalazł portfel z kartą bankomatową i postanowił z niej skorzystać. Został jednak szybko namierzony przez policję i teraz może spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

Bankomat karta

W minioną sobotę, 21 listopada, do chorzowskich policjantów zgłosił się 74-latek i powiadomił ich, że ktoś ukradł jego portfel z dokumentami i kartą płatniczą. Jak podaje policja mężczyzna nie wiedział gdzie i w jakich okolicznościach utracił portfel. Zanim się zorientował minęło jednak trochę czasu, a w tym czasie ktoś zdążył już zapłacić jego kartą za zakupy.

- Sprawą zajęli się śledczy z komisariatu przy ulicy Moniuszki, analizując zapis monitoringów szybko ustalili, kto stoi za sprawą przywłaszczenia oraz kradzieży z włamaniem na konto bankowe. Jeszcze tego samego dnia śledczy zatrzymali 57-letniego mieszkańca miasta – czytamy w komunikacie policji.

Zatrzymany mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Za przywłaszczenie portfela z dokumentami oraz kartami bankomatowymi, a także użycie jednej z nich, grozi mu kara do 10 lat więzienia.

Co grozi za przywłaszczenie?

Policjanci przestrzegają, że znaleziony przedmiot należy zwrócić właścicielowi, oddać do biura rzeczy znalezionych lub zgłosić się na policję. Przypominają też co grozi za przywłaszczenie.

Kodeks karny: art. 284

  • § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3;
  • § 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5;
  • § 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku;
  • § 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Kodeks wykroczeń: art. 119

  • § 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 500 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny;
  • § 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne;
  • § 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 dopuścił się go na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego;
  • § 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.

fot. pixabay.com

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon