Zmarł Antoni Nieroba, jeden z najwybitniejszych piłkarzy Ruchu Chorzów

W wieku 82 lat zmarł Antoni Nieroba, jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii Ruchu Chorzów – poinformował klub z Cichej. Był rekordzistą Niebieskich jeżeli chodzi o występy w ekstraklasie.

Antoni Nieroba
- Całej Rodzinie Pana Antoniego, wszystkim bliskim, przyjaciołom, znajomym i każdemu, kogo dotknęła Jego śmierć, składamy najszczersze kondolencje. Cała Niebieska Rodzina okryła się żałobą – czytamy na stronie Ruchu Chorzów.

Antoni Nieroba urodził się 17 stycznia 1939 r. w Chorzowie. Był wychowankiem Ruchu. Na Cichą trafił w 1952 r. za sprawą Eugeniusza Lercha. W pierwszym zespole Niebieskich zadebiutował mając zaledwie 17 lat, 8 kwietnia 1956 r. w wyjazdowym meczu z Odrą Opole, który Ruch wygrał 3:0. Swoją pierwszą bramkę zdobył piec miesięcy później w meczu z Lechem Poznań. Zaczynał jako pomocnik, później został obrońcą i stoperem. Przez kilka lat był także kapitanem Niebieskich.

Antoni Nieroba rozegrał w Ruchu Chorzów 401 meczy

- W Ruchu spędził aż 20 lat! Jest absolutnym rekordzistą pod względem liczby sezonów rozegranych w pierwszym zespole – aż 17 – oraz mógł się pochwalić największą liczbą występów w najwyższej klasie rozgrywkowej – aż 347! - przypomina klub z Cichej.

Występował także w Pucharze Polski (36), Pucharze Intertoto (12) i Pucharze UEFA (6). W sumie jego dorobek wyniósł w sumie aż 401 spotkań, w których strzelił 24 bramki.

Antoni Nieroba zdobył z Ruchem Chorzów dwa tytuły Mistrza Polski – w 1960 i 1968 roku. Występował także we francuskim zespole Chateauroux, a po powrocie do kraju był trenerem m.in. Rozwoju Katowice, Chateauroux, Uranii Kochłowice i AKS-u Chorzów. Grał również w reprezentacji Polski. Wystąpił w siedemnastu oficjalnych i dwóch nieoficjalnych spotakaniach biało-czerwonych. W listopadzie 2017 roku został uhonorowany nagrodą im. Gerarda Cieślika przyznawaną najwybitniejszym postaciom w historii Ruchu.

Uroczystości pogrzebowe śp. Antoniego Nieroby odbędą się w poniedziałek, 28 czerwca, o godz. 10:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Długiej w Chorzowie.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon