Zmarł Antoni Nieroba, jeden z najwybitniejszych piłkarzy Ruchu Chorzów

W wieku 82 lat zmarł Antoni Nieroba, jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii Ruchu Chorzów – poinformował klub z Cichej. Był rekordzistą Niebieskich jeżeli chodzi o występy w ekstraklasie.

Antoni Nieroba
- Całej Rodzinie Pana Antoniego, wszystkim bliskim, przyjaciołom, znajomym i każdemu, kogo dotknęła Jego śmierć, składamy najszczersze kondolencje. Cała Niebieska Rodzina okryła się żałobą – czytamy na stronie Ruchu Chorzów.

Antoni Nieroba urodził się 17 stycznia 1939 r. w Chorzowie. Był wychowankiem Ruchu. Na Cichą trafił w 1952 r. za sprawą Eugeniusza Lercha. W pierwszym zespole Niebieskich zadebiutował mając zaledwie 17 lat, 8 kwietnia 1956 r. w wyjazdowym meczu z Odrą Opole, który Ruch wygrał 3:0. Swoją pierwszą bramkę zdobył piec miesięcy później w meczu z Lechem Poznań. Zaczynał jako pomocnik, później został obrońcą i stoperem. Przez kilka lat był także kapitanem Niebieskich.

Antoni Nieroba rozegrał w Ruchu Chorzów 401 meczy

- W Ruchu spędził aż 20 lat! Jest absolutnym rekordzistą pod względem liczby sezonów rozegranych w pierwszym zespole – aż 17 – oraz mógł się pochwalić największą liczbą występów w najwyższej klasie rozgrywkowej – aż 347! - przypomina klub z Cichej.

Występował także w Pucharze Polski (36), Pucharze Intertoto (12) i Pucharze UEFA (6). W sumie jego dorobek wyniósł w sumie aż 401 spotkań, w których strzelił 24 bramki.

Antoni Nieroba zdobył z Ruchem Chorzów dwa tytuły Mistrza Polski – w 1960 i 1968 roku. Występował także we francuskim zespole Chateauroux, a po powrocie do kraju był trenerem m.in. Rozwoju Katowice, Chateauroux, Uranii Kochłowice i AKS-u Chorzów. Grał również w reprezentacji Polski. Wystąpił w siedemnastu oficjalnych i dwóch nieoficjalnych spotakaniach biało-czerwonych. W listopadzie 2017 roku został uhonorowany nagrodą im. Gerarda Cieślika przyznawaną najwybitniejszym postaciom w historii Ruchu.

Uroczystości pogrzebowe śp. Antoniego Nieroby odbędą się w poniedziałek, 28 czerwca, o godz. 10:00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Długiej w Chorzowie.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Powrót na Cichą Ruch Chorzów ma już dziewięciu nowych piłkarzy

Kolejny powrót na Cichą. Ruch Chorzów ma 9 nowych piłkarzy

Ruch chorzow

„Zmiany są konieczne, jeśli chcemy zostać w Ekstraklasie"

Blisko 350 mln zł na nowy stadion Ruchu Chorzów

Blisko 350 mln zł na nowy stadion Ruchu Chorzów

Cwielong piotr clearex

Ćwielong wrócił do Chorzowa. "Pepe" przerzucił się na futsal

Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej

Diamentowa Liga na Stadionie Śląskim przez kolejne pięć lat

E Rka

Z kasy miasta na Cichą. Kolejne pieniądze dla Ruchu Chorzów

Chiliński Siemianowski

Transfer po raz trzeci. Nastoletni napastnik w Ruchu