Zmarł Andrzej Urny, gitarzysta Perfectu i Dżemu, współtwórca słynnego „Whisky”

Nie żyje Andrzej Urny, pochodzący z Rudy Śląskiej słynny rockowy i bluesowy gitarzysta. Muzyk między innymi Perfectu i Dżemu. 30 listopada obchodziłby 64. urodziny.

Szlak Śląskiego Bluesa
Andrzej Urny 30 listopada skończyłby 64 lata

Urny urodził się w Kochłowicach, a w latach 70. współtworzył legendarną śląską scenę bluesową. W 1980 roku dołączył do zdobywającego dopiero popularność zespołu Dżem, w którym na krótko zastąpił Jerzego Styczyńskiego. To właśnie z Urnym na gitarze kapela zarejestrowała swój debiutancki singiel, na którym znalazły się jej dwa sztandarowe hity: „Paw” oraz „Whisky”. Urny był ich współkompozytorem.

Po krótkim epizodzie w Krzaku, innym znakomitym śląskim zespole tamtych czasów, Urny trafił do Perfectu, z którym nagrał album „UNU”. Jego gitarę można usłyszeć na takich szlagierach, jak „Autobiografia”, „Idź precz” czy „Objazdowe nieme kino”. Muzyk był też w reaktywowanym składzie Perfectu na początku lat 90., w którym po raz pierwszy zabrakło Zbigniewa Hołdysa.

Urny tworzył też z takimi grupami, jak Svora,Woo Boo Doo, Young Power, Chuligani, Czarne Komety z Południa czy Universe. Współpracował z wieloma gwiazdami polskiej muzyki, jak Martyna Jakubowicz, Urszula Sipińska czy Józef Skrzek.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

CIMovie, Chorzów

Kino na leżakach w Chorzowie. To CIMovie

One Man Act Darmowy koncert w Starochorzowskim Domu Kultury

One Man Act. Darmowy koncert w Starochorzowskim Domu Kultury

Artystyczne spojrzenia różne

„Artystyczne spojrzenia różne”. Wystawa grupy Krajcok’12

Gitara

Gitarowa Rekordowa Rozgrzewka na chorzowskim rynku

Piksele

7. Festiwal Jazz&Literatura. Kto i gdzie wystąpi?

Piniokio w Teatrze Rozrywki

„Pinokio” na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Muzea w Chorzowie zostaną połączone