Zmarł Alojzy Łysko, znany piłkarz Ruchu Chorzów i mistrz Polski z 1960 roku

W wieku 85 lat w Siemianowicach Śląskich zmarł Alojzy Łysko, były piłkarz i trener Ruchu Chorzów. W 1960 roku świętował z Niebieskimi mistrzostwo Polski. Trenował także wiele innych znanych klubów.

Alojzy lysko

Alojzy Łysko urodził się 14 kwietnia 1935 r. w Katowicach. Swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w 1949 roku w klubie KS 20 Katowice, później trafił do Siemianowiczanki. Do Ruchu Chorzów trafił w 1959 roku i w barwach Niebieskich zadebiutował 15 marca w domowym meczu z Lechią Gdańsk.

- Grał jako prawoskrzydłowy, a z czasem został przekwalifikowany na obrońcę. W ciągu 9. sezonów spędzonych w Chorzowie zanotował łącznie 188 meczów, w których strzelił 10 bramek. W 1960 r. świętował z Ruchem mistrzostwo Polski – przypomina klub z Cichej.

W 1963 roku Łysko wystąpił także w pierwszym w historii chorzowskiego Ruchu spotkaniu w europejskich pucharach z OFK Belgrad, a przez blisko dwa lata (1965-1967) był kapitanem Niebieskich.

Jako piłkarz Ruch Chorzów w maju 1964 roku rozegrał swój jedyny mecz w reprezentacji Polski – w towarzyskim meczu biało-czerwoni wygrali wtedy z Irlandią 3:1. W 1967 r. odszedł do GKS Katowice, a po zakończeniu kariery zajął się pracą szkoleniową.

W 1984 roku prowadził drużynę Niebieskich, a później m.in. GKS Katowice, Zagłębie Sosnowiec, Śląsk Wrocław czy Cracovię. Z katowicką Gieksą dwukrotnie, w roku 1986 i 1992, zdobył Puchar Polski. Pod jego wodzą katowiczanie zdobyli także wicemistrzostwo kraju i Superpuchar.

fot. ruchchorzow.com.pl

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ruch chorzow 6

Ruch Chorzów ucieka rywalom!

Ruch chorzow 8

Ruch Chorzów ma problem przed startem ligi

Ruch chorzow 10

Niespodziewany sparing i… niespodziewana...

Mariusz idzik

Najlepszy snajper Ruchu Chorzów wraca do gry?

Ruch lks

Nowy klub partnerski Ruchu Chorzów

Ruch swietochlowice

Świętochłowice grają z Ruchem Chorzów

E Rka

Ruch Chorzów: STOP okradaniu klubu!