Zimowa baza Magdaleny Gorzkowskiej na Rynku w Chorzowie

Porzuciła lekkoatletykę dla gór i za kilka dni wyrusza z wyprawą na K2, czyli ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Himalaistka Magdalena Gorzkowska wcześniej próbą bazę rozbije na Rynku w Chorzowie.

Magdalena gorzkowska

K2 ma 8611 m n.p.m. i jest to drugi co do wysokości szczyt świata. Znajduje się na granicy chińsko-pakistańskiej i jest najbardziej wysuniętym na północ ośmiotysięcznikiem. Ze względu na panujące tam warunki do tej pory nikomu nie udało się zdobyć tego szczytu zimą. Choć próbowało wielu, w tym kilka polskich wypraw, góra ich pokonała i nikt nie dotarł zimą do szczytu.

Magdalena Gorzkowska ruszy na niezdobyty zimą ośmiotysięcznik

Teraz swoich sił spróbuje, związana z Chorzowem himalaistka, Magdalena Gorzkowska. Jak informuje Urząd Miasta Chorzów przed wyjazdem na wyprawę zaprezentuje efekt swoich przygotowań. W poniedziałek, 14 grudnia o godz. 10.00, na chorzowskim Rynku będzie można zobaczyć sprzęt himalaistki – m.in. kombinezon i namiot, w którym spędzi kilkadziesiąt następnych nocy.

- Ogromną wagę przykładam do profesjonalnego przygotowania i zadbania o każdy szczegół. Ostatnie miesiące poświęciłam na wytrenowanie każdej niezbędnej na wyprawie cechy: wytrzymałości, odporności na zimno, siły i techniki wspinaczkowej - podkreśla himalaistka.

Zimowa wyprawa na K2 rozpocznie się 18 grudnia. Do tej pory Magdalena Gorzkowska zdobyła trzy ośmiotysięczniki: Everest, Makalu i Manaslu. Dwa ostatnie zdobyła bez wspomagania tlenem.

fot. FB/Magdalena Gorzkowska - Szczyt Twoich Możliwości

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon