Zielona energia popłynie z Parku Śląskiego

Zielone płuca aglomeracji katowickiej będą jeszcze bardziej eko? W ubiegłym tygodniu doszło do podpisania listu intencyjnego ws. poprawy efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii na terenie Parku Śląskiego.

Konferencja park slaski

- Śląsk się zmienia, jest otwarty na nowe technologie, staje się coraz bardziej zielony – podkreśla Beata Białowąs, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Sygnatariuszami wspomnianego listu byli przedstawiciele firmy Tauron Polska Energia, Funduszu Górnośląskiego, Zarządu Parku Śląskiego i Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, a do jego podpisania doszło w ubiegły czwartek, 18 czerwca, w siedzibie Parku Śląskiego.

- Park Śląski co roku odwiedza ok. 3 mln osób. W tym roku obchodzimy 70. urodziny parku. To najwyższa pora na to, aby wprowadzić do niego nowe technologie - mówiła Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego. – Dzięki współpracy z Tauronem będziemy mogli wprowadzić do parku hulajnogi, rowery i nowoczesną infrastrukturę. Zamierzamy wykorzystać też fotowoltaikę do zasilania hali "Kapelusz” – dodała.

https://www.youtube.com/watch?v=8yI26geoWC0

Co to oznacza w praktyce? Dzięki podpisanemu porozumieniu w Parku Śląskim powstanie inteligentna infrastruktura, system ładowarek elektrycznych i transportu elektrycznego m.in. kolejka alejkowa, sieć hulajnóg i rowerów elektrycznych wraz z systemem ładowania, a także inteligentne ławki i oświetlenie. Z kolei na parkingach znajdujących się wokół parku powstanie infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych, a parkowe budynki zyskają energię ze źródeł odnawialnych. Zielona rewolucja nie ominie hali wystawowej „Kapelusz”, gdzie pojawi się fotowoltaika.

- Grupa Tauron od wielu lat prowadzi swoją działalność na Śląsku. Stąd pochodzi wielu naszych pracowników, tu mieszkają nasi klienci. W związku z tym zależy nam szczególnie na tym, aby angażować się na Śląsku w działalność, która zapewnia przetrwanie i rozwój środowiska naturalnego, w którym funkcjonujemy, ale również poprawę powietrza, którym oddychamy – mówił Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia i dodaje: - Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych zielonych technologii ten największy śródmiejski park w Europie stanie się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem wypoczynku dla mieszkańców Śląska.

Podczas wspomnianej konferencji Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze i Tauron podpisały także list intencyjny w sprawie budowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon